Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü çevresinde yaşayan vahşi ayılar, son günlerde insanlar ve ziyaretçiler için ciddi bir tehlike oluşturuyor. Bu kez hedefleri, teleskopla gökyüzünü gözlemlemek için gelen ziyaretçilerin arabalarının bagajları oldu.

Olay, teleskopla gökyüzünü inceleyen bir grup gözlemcinin karşılaştığı bir kabus gibi yaşandı. Anne ayı ve yavruları, arabaların bagajlarını açarak içlerinde bulunan yiyecekleri çalmaya kalkıştı. Yavru ayılar ise gözlem yapan grubun üzerine doğru gelerek saldırmaya çalıştı.

aw037069-13.jpg
Nemrut'ta Ayılar Ziyaretçilerin Bagajlarından Yiyecek Çaldılar

Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen, bu tehlikeli anları cep telefonu kamerasıyla kaydetti. Ayıların bagajı zorlayıp boşalttığını aktaran Dr. Öğretim Üyesi Cihan Önen,

Tatvan'da '15 Temmuz Fotoğraf Sergisi' Açıldı Tatvan'da '15 Temmuz Fotoğraf Sergisi' Açıldı

“Uzun yıllardan beri uzayı gözlemlemekteyim ve gözlemlerimi kayıt altına almaktayım. Geçen günlerde doğasever arkadaşım Cüneyt Aksoy’la beraber teleskopumuzu bin bir zahmetle kurduk. Gözleme başlayacaktık ki bir anda iri cüsseli anne ayı ve yavru ayıları bizlere musallat oldu. Anne ayı bir anda aracımızın bagajını zorlayıp bagajı boşalttı ve araca zarar vermeye çalıştı. O anda biraz tedirgin olduk ne yapacağımızı bilemedik. Yavru ayılar da bizlere atılarak saldırmaya çalıştı. Son zamanlarda ayılar bir hayli arttı. Bir daha kiş sefere teleskopu kurup kurmamakta temkinli olacağız” dedi.

aw037069-06.jpg

aw037069-07.jpg

aw037069-10.jpg

aw037069-09.jpg

aw037069-02.jpg

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)