Van Gölü Aktivistleri Derneği tarafından düzenlenen 'Yeryüzü Cenneti Bitlis Nemrut Krater Gölü'nden Tarihi Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz 2. Bisiklet Festivali' sona erdi. Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Krater Gölü'nde Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu tarafından başlatılan festivale katılan sporcular, Bitlis'teki tarihi ve doğal güzellikleri gezdikten sonra Batman'a doğru yola çıktı.

Haber Kapak Şablon 2024 07 03T094726.443

Festival boyunca Batman ve Diyarbakır'daki tarihi ve doğal güzellikler ziyaret edildi. Katılımcılar, 1147 yılında Artuklular döneminde inşa edilmiş tarihi Malabadi Köprüsü ile Batman Çayı'nı geçtikten sonra UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki Diyarbakır Kalesi surları ve Dicle Nehri üzerindeki On Gözlü Köprü'de halay çekti.

Haber Kapak Şablon 2024 07 03T094708.164

Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin boğaz köprüsü olarak nitelendirilen Türkiye'nin en uzun üçüncü asma köprüsü Nissibi Köprüsü'nde pedal çeviren sporcular, Fırat Nehri kıyısında mola verdikten sonra Adıyaman'ın Kahta ilçesindeki UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan 2 bin 206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı'na ulaştı.

Haber Kapak Şablon 2024 07 03T094601.599

Nemrut Dağı'nda açıklama yapan Van Gölü Aktivistleri Derneği Genel Başkanı Erdoğan Özel, “Yeryüzü Cenneti Bitlis Nemrut Krater Gölü'nden Tarihi Adıyaman Nemrut'a Pedallıyoruz 2. Bisiklet Festivali'nde şu anda finaldeyiz. Amacımız, iki Nemrut arasında bir yol oluşturmaktır. Özellikle tarihine, doğasına ve kültürüne dikkat çeken bir kültür yolu oluşturmak amacıyla bu yıl ikincisini düzenlediğimiz bu projemizi gerçekleştirdik. Geleneksel hale getirdiğimiz bu etkinliğe her yıl katılım artıyor. Yurt içinden ve yurt dışından 70 kişilik bir sporcu kafilesiyle şu an Adıyaman'daki tarihi Nemrut Dağı'ndayız. Bitlis'teki doğal güzelliğe sahip Nemrut Kalderası'ndan çıktık ve Ahlat ile Adilcevaz'daki tarihi yerleri dolaştık. 8 gün süren bisiklet turu kapsamında Bitlis'teki tarihi yerleri gezdik. Sonra Batman'daki tarihi yerleri ziyaret ettik ve Malabadi Köprüsü'ne gittik. Daha sonra Diyarbakır'daki On Gözlü Köprü, Ulu Cami, 4 Ayaklı Minare, surlar ve diğer tarihi yerleri dolaştık. Ardından Fırat Nehri'nin güzelliğine şahitlik ederek Nissibi Köprüsü'nde geçtik ve Nemrut'a geldik. Gerçekten tarihi ve doğal güzelliklerin yer aldığı harika bir parkur oldu. Bitlis Valiliği himayesinde bu projemizi gerçekleştirdik ve projemize belediyeler ile diğer kurumlar destek verdi. Bitlis Valiliği başta olmak üzere Tatvan, Adilcevaz, Ahlat kaymakamlıklarına ve Bitlis ile Adilcevaz belediyelerine desteğinden dolayı teşekkür ediyorum. Projemize, Tatvan Ticaret ve Sanayi Odası ile bazı iş insanları da katkı sundu” diye konuştu.

Haber Kapak Şablon 2024 07 03T094620.252

Festival, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bitlis Valiliği, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı (DAKA), kaymakamlıklar, belediyeler ve sivil toplum kuruluşlarının desteğiyle gerçekleştirildi. Sporcular ve doğaseverler, 450 kilometrelik bu zorlu parkuru tamamladıktan sonra araçlarla geri döndü.

TATVAN'DA ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR TATVAN'DA ARAÇ KİRALAMA HİZMETİ ALINACAKTIR

Haber Kapak Şablon 2024 07 03T094541.747

Kaynak: İHA