Antalya ve Marmaris yangınları ile ciğerlerinin yandığını kaydeden Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, 'Dünyanın ciğerleri yandı. Orada rahmete giden vatandaşlarımıza, görevli personellerimize Allah'tan rahmet diliyorum. Yakınlarına sabır diliyorum. Yaralılara da acil şifalar diliyoruz.' ifadelerini kullandı.

Orman yangını ve vefat eden işçiler için fidan dikme etkinliği düzenlediklerini hatırlatan Geylani, şöyle devam etti:

'Onların anısına fidan ektik. Konser ve oyun programlarımızı iptal ettik. Amacımız burada onları hatırlamak. Onların anısına ağaçlar dikmek. Biz Tatvan Belediyesi olarak inan ki orada çıkan yangın bizimde ciğerlerimizi yaktı. Şuan personellerimiz araçlarımız yangın bölgesinde. Oradaki ateşi söndürmek için su taşıyorlar. Orada mücadele içindeler. Bizde burada elimizden geldiği kadar bu acıyı hissediyoruz.'

Yanan her ağacın karşılığında misliyle ağaç dikeceklerini vurgulayan Geylani, 'Bu ağaç ekimi binleri, milyonları bulacak. Yeşil vatanımıza biz sahip çıkacağız. Ekilen ağaçların misliyle binlerce misliyle ekimi gerçekleştirilecek. Biz başta söylediğimiz gibi bin ölür bin diriliriz. İnan ki yeşil vatanımıza sahip çıkacağız. Başta Tatvan'ı, Bitlis'i yemyeşil alana getireceğiz tekrardan.' dedi.

Hayatını kaybedenlerden dolayı buruk bir etkinlik yaşadıklarını söyleyen Geylani, Nemrut Festivali'ni daha büyük çapta kutlamak istediklerini dile getirdi.

Vatandaşları Tatvan'a davet eden Geylani, şöyle konuştu: 'Gelip burayı görsünler. Türkiye'nin en büyük gölü Van Gölü akabinde en büyük krater gölü Bitlis Tatvan sınırlarımız içinde. Ben onları buraya davet ediyorum. Gelip görsünler. Gerçekten gelip görünmesi gereken doğa harikası bir yer.'

Festivale katılan gençler ve vatandaşlar bisikletleriyle bölgeyi dolaşıp gölde de yelken gösterisi düzenlediler.