Nemrut'a Jeotermal Enerji Tesisi Projesi

A
a

Tatvan İlçesi'nde bulunan Nemrut Krater Gölü etrafına Jeotermal Enerji tesisi kurulması için çalışma başlatıldı.

Tatvan İlçesi'nde bulunan Nemrut Krater Gölü etrafına Jeotermal Enerji tesisi kurulması için çalışma başlatıldı. Tesisi kuracak Zorlu Grubu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ve İzlandalı Rarik-Turkison Firması Genel Müdürü Bahdır Erdoğan, Bitlis Valisi Veysel Yurdakul'a bölgede yapılacak yatırım ile ilgili bilgi verdi.
 
Bitlis İl Özel İdaresi, Zorlu Holding ve İzlandalı Rarik-Turkison firmasının ortaklaşa yürüteceği proje için fizibilite çalışması başlatıldı. Bitlis Valisi Veysel Yurdakul'u makamında ziyaret eden Zorlu Grubu Enerji Genel Müdürü Sinan Ak ve İzlandalı Rarik-Turkison Firması Genel Müdürü Bahdır Erdoğan yapılacak çalışmalar hakkında bilgi verdi. Bitlis Valisi Veysel Yurdakul, Nemrut'ta jeotermal enerji potansiyelinin olduğunu belirterek, bu enerjinin ısınma ve seracılık alanında kullanılacağını söyledi.
 
NEMRUT'UN KAPASİTESİ BİZİ UMUTLANDIRIYOR
 
Tesisin ortaklarından Zorlu Holding adına konuşan Enerji Genel Müdürü Sinan Ak da, hedeflerinin büyük olduğunu belirterek, Nemrut'un kapasitesinin kendilerini umutlandırdığını söyledi. Ak şöyle dedi: 
 
"Yerli kaynaklar kullanıldığı için jeotermal enerji ülke için çok önemli. Bizde bu konuya ağırlık veriyoruz. Bizim hedefimiz 2023 yılında 600 megavata ulaşmak. Biz Zorlu Enerji olarak, bunun yarısını şu anki projelerimiz ile hedeflemiş bulunmaktayız. Eğer Nemrut bölgesinde yapacağımız fizibilite çalışmaları olumlu yanıt verirse, ilave kapasite çalışmaları yapabiliriz. Bu proje gerçekleşirse bu bölge için ısınma ve enerji açısından büyük kolaylıklar sağlayacaktır."

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.