Güroymak İlçe Milli Eğitim Müdürü Nazım Budak açıklamasında 44 okula kütüphane kurulduğunu ifade etti.

20121-2022 Eğitim – Öğretim yılında ilçemiz Bakanlığımızın başlatmış olduğu 'Kütüphanesiz Okul Kalmasın' projesi kapsamında Okul ve Kurumlarında toplam 44 adet kütüphane kurulmuş, bu çerçevede ilçemizde başlatılan 'Her Kitap Bir Umut' projesi ile kütüphanelerimize 13.531 tanesi Güroymak Belediyesi tarafından olmak üzere 92.415 adet kitap kazandırılmıştır.
Budak açıklamasının devamında temel eğitimde 10.000 Okul' Projesine 26 okulumuz dahil edilmiş olup, bu okullarımızdan 20 tanesine Spor Malzemesi dağıtılmış, 6 tanesine Müzik Seti dağıtılmış, 16 tanesine Öğretmenler Odası Donatımı dağıtılmış, 20 tanesinde bakım – onarım çalışmaları yapılmış, 18 okulumuza 3'lü kitap seti ile ecza dolabı seti verilmiştir. 4 okulumuza sıra onarımı yapılmış, 10 okulumuza ses sistemi alım ve bakımı yapılmış, 16 okulumuza destek eğitim odası yapılmış,6 okulumuza Bilgisayar, yazıcı ve Fotokopi Makinası desteği yapılmıştır. Proje kapsamında 26 okulumuzdan 1970 öğrencimiz sinemaya gönderilmiştir.

'Çevre Dostu 1000 Okul' Projesine ilçemiz Güroymak İlkokulu dahil edilmiş olup, normal ampuller led ampuller ile değiştirilmiş, tuvaletlere sensor ampuller takılmıştır. Lavabo muslukları sensorlu musluklar ile değiştirilmiştir. Doğalgaz peteklerine mermostatik vana katılmıştır. Okulun bahçesine güneş enerji paneli kurulmuştur. Okulun bahçesine atık su deposu kurulmuştur. Okula genel tadilat yapılmıştır.

2014 yılından itibaren öğrenci yetersizliğinden dolayı kapalı olan ilçemiz Üzümveren İlkokulu Bakanlığımızın mevzuat değişikliği sonucunda tüm tadilatları yapılarak 10 İlkokul , 6 Okul Öncesi olmak üzere toplam 16 öğrenci ile eğitim-öğretime hazır hale getirilmiştir. Ayrıca okulun yan tarafında bulunan daha önce Öğretmen lojmanı olarak kullanılan atıl durumda kalan binanın da tüm tadilatları yapılarak 'Köy Yaşam Merkezine' çevrilerek Güroymak Halk Eğitimi Merkezi tarafından 17 kursiyer ile İğne Oyası kursu, daha sonra 15 kursiyer ile El Sanatları ve 12 kursiyer ile İlk Yardım kursları açılmıştır. 22.07.2022 tarihinde Milli Eğitim Bakanımız Mahmut ÖZER tarafından resmi açılışları yapılmıştır.

Bakanlığımız tarafından gönderilen ve İl Özel İdaresi tarafında ilçemize tahsis edilen ödenekler okul ve kurumlarımızın aciliyet önceliğine göre kullanılarak okullarımız 2022-2023 Eğitim-Öğretim yılına hazır hale getirilmiştir ifadelerini kullandı.