Muş'un Korkut ilçesine bağlı İçboğaz köyünde 25 yıl önce meydana gelen bir olay sonucunda başlayan husumet, barış ve kucaklaşma töreniyle son buldu. Kandemir ve Bozkurt aileleri arasında 2 kişinin hayatını kaybettiği ve 3 kişinin yaralandığı bir kavga sonrası başlayan husumet, kanaat önderlerinin girişimleri sonucu sona erdirildi.

Tören, İçboğaz Köyü Camisi önünde düzenlendi ve aileler kucaklaşarak barıştı. Törene katılan Muş Valisi Avni Çakır, insanların, aynı köyde ve aynı beldede yaşamalarına rağmen husumetlerle zaman kaybetmek yerine dostluklar kurmaları gerektiğini belirtti.

Bu durumun gelecek kuşaklara bırakılacak en kötü miraslardan biri olduğunu vurgulayan Çakır, şöyle konuştu:
"İslam'ın ruhunda kardeşlik ve hoşgörü var. Bakıyorsunuz suyun başında bir kavga, çocuklar kavga etmiş, büyükler karışmış ve yıllara yayılan, binlerce kişiyi etkileyen bir husumet. Bu kin, bu anlamsız husumet insanlığımızı, kardeşliğimizi esir alıyor. İyi tarafından bakalım, inşallah bundan sonraki husumetlere de vesile olsun. Bu husumeti bitirenlerden ve sebep olanlardan Allah razı olsun. 25 yıl dile kolay. Ortalama bir ömrün 3'te biri husumetle geçmiş. Bölgemizde, beldemizde husumetlerin sona ermesi noktasında gücümüzü, yetkimizi sonuna kadar kullanmamız lazım. İnşallah teker teker bölgemizdeki husumetler son bulur."

musta-iki-aile-arasindaki-25-yillik-husumet-barisla-sonuclandibig.jpg

Muş Belediye Başkanı Feyat Asya da kardeşliği, barışı ve bu birlikteliği sembolize eden geleneksel barış merasiminde bulunmanın mutluluğunu yaşadığını belirtti.
Kardeşler arasında bir husumet yaşandığında mutlaka aralarının düzeltilmesi gerektiğini dile getiren Asya,

Muşta Feci Trafik Kazası: 9 Yaralı Muşta Feci Trafik Kazası: 9 Yaralı

"Buradaki mutluluğumuzu buruk eden siyonizmin, Filistinli kardeşlerimize yaşattığı zulmü lanetliyorum. Burada kardeşliğin tesisi için barış merasimini icra ediyor olmamız, kısmen de olsa gönlümüze bir su serpmiştir. Bu barış, Kandemir ve Bozkurt ailelerinin fedakarlığı sonucu olmuştur. Hiçbir güç zorla barışı tesis edemez. Aileleri tebrik ediyorum." ifadelerini kullandı.

Aile bireyleri de konuşma yaparak gelen misafirlere teşekkür etti.
Muş Müftüsü İbrahim Halil Demir'in dua okunmasıyla son bulan törene, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Kasım Ermiş, Korkut Kaymakamı Ahmed Çelik, Muş Emniyet Müdürü Serkan Karaman, kanaat önderleri ve vatandaşlar katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)