Müslim: Devlet Kurma Niyetimiz Yok!

A
a

Resulayn yada Serkaniye, Ceylanpınar’ın Suriye tarafındaki komşu ilçesinde neler oluyor.

Suriye’nin Türkiye sınırındaki çatışmalar nedeniyle kamuoyunda gözlerin çevrildiği PYD (Demokratik Birlik Partisi) Eş Başkanı Salih Müslim, "PYD, Suriye’nin kuzeyinde devlet kuruyor" iddiasını reddetti.
 
BBC Türkçe’ye konuşan Müslim, ortada Türkiye’nin güvenlik açısından kaygılanacağı bir durum olmadığını belirtti ve çatışmalarda PYD’ye bağlı YPG (Halk Savunma Birlikleri) tarafından kontrol altına alınan sınır bölgesinde denetimin sivil yöneticilere devredildiğini söyledi.
 
'ÇATIŞILAN GRUPLAR CİHATÇI'
 
PKK'ye yakın olduğu iddia edilen PYD'nin lideri Salih Müslim son çatışmaları değerlendirirken, bunların yeni olmadığını, daha önce de bu tür olaylar yaşandığını belirttikten sonra şu yorumu yaptı: “Bazı kişilerin araya girmesiyle anlaşma yapıldı, çatışmalar yatıştı. Ancak Cihat anlayışıyla hareket eden bu gruplar anlaşmaya uymadı. Bölgede karışıklık yarattılar. En son Serekaniye’de birisini kaçırdılar. Bizimkilerin araya girmesiyle onlar salındı ama kışkırtmalara devam ettiler. O yüzden YPG güçleri bunlara saldırdı ve sınır bölgesinde bütün halkı rahatsız eden bir grubu oradan çıkardı.”
 
'TÜRKİYE'NİN KARIŞMASINI İSTEMİYORUZ'
 
Müslim, YPG’yle çatışan İslamcı grupların Türkiye sınırından Suriye’ye geçiş yaptığını, Türkiye’den yardım alıyor olabileceklerini belirtti ve “Türkiye Selefi grupları desteklemesin” dedi.
 
Türk ordusu tarafından Suriye tarafına ateş açılmasını eleştiren Müslim, “Onlar da kendi vatandaşlarını korumak mecburiyetindeler ama havan toplarıyla ateş açılması hiç iyi bir şey değil. Biz Türkiye’nin aramızdaki meseleye karışmasını istemiyoruz. Kuzeyde onlar Kürtlerle bir anlaşmaya yönelmişler, bu iyi bir şeydir. Ama bıraksınlar Suriye’dekiler de kendi kendileriyle bir anlaşmaya varsınlar. Eğer karışmak istiyorlarsa kapılarını insani yardım için açsınlar.”
 
'ELE GEÇİRİLEN SINIR KAPISI NORMAL BİR SINIR KAPISI DEĞİL'
 
Müslim, ortada Türkiye’nin güvenliğiyle ilgili kaygı duymasını gerektirecek bir durum olmadığını da belirtti: “Serekaniye’deki kapı mesela bir Akçakale’deki gibi normal bir geçiş kapısı değil. Bazı bayramlarda falan açılıyordu. YPG burayı almıştı. Bu kapılar bundan sonra sivil halk tarafından oluşturulan komitenin elinde olacaktır. Bu tür komitelerde sadece Kürtler değil, Araplar ve Hristiyanlar da bulunuyor.”
 
Türk ordusunun sınırda olası bir operasyon düzenleyeceğine inanmadığını söyleyen Müslim bu olasılıkla ilgili şu yorumu yaptı: “Bir saldırı isterse Kuzey’den isterse Güney’den gelsin halk mutlaka kendisini savunacaktır. Ama böyle bir durumun olmamasını temenni ediyoruz. Türk ordusuyla karşı karşıya gelmek istemiyoruz. Burada birileri silah kulanmışsa, bu halkın kendi kendisini koruması içindir. Onların Türkiye’ye bir tepkisi yoktur.”
 
'ASKERİ DIŞ MÜDAHALE SURİYE'Yİ KARIŞTIRIR'
 
Salih Müslim Türk Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun çatışmaların gelen kurşun nedeniyle Ceylanpınar’da bir kişinin ölümünün ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ni Suriye’yle ilgili harekete geçme çağrısında bulunmasını da şu sözlerle değerlendirdi: “Bundan kasıt dış müdahalenin yapılması ise bunu kimse istemiyor. Askeri dış müdahale Suriye’yi karıştırır. Ama bir arabuluculuk kastediliyorsa bu yönde çalışmalar var ve biz de bu çabanın içindeyiz.”
 
Suriye’den ayrılıp ayrı bir devlet kurma gibi bir niyetlerinin olmadığını belirten Müslim, PYD’nin savunduğu siyasi projenin demokratik özerklik olduğunu belirtti.
 
'SEÇİM FİKRİ GEÇİCİ BİR YÖNETİM İÇİN'
 
Müslim bununla birlikte önümüzdeki dönemde yapılması tartışılan seçimlerin iddia edildiği gibi doğrudan demokratik özerklik ilanıyla ilgili olmadığını belirtti: “Bölgede halk birçok yerde kendi denetimini kurmuş durumda. Şimdi bu denetimin halkın ihtiyaçları için bir çeşit örgütlenmeye gitmesi gerekiyor. Örneğin birçok yardımın organize edilmesi gerekiyor. Kış yaklaşıyor. Kızılay’la, Kızılhaç’la görüşülmesi gerekiyor. Batı Kürdistan’da halk adına konuşabilecek bazı kimselerin olması gerekiyor. Önümüzdeki üç ay içinde seçime gidilip bunlar belirlenebilir. Ama bu henüz kararlaştırılmadı, diğer gruplarla da konuşuluyor, önümüzdeki günlerde belirlenir. Bu geçici bir yönetim olur. Bu demokratik özerklik değil ama onun bir parçasıdır.”
 
Suriye yönetiminin seçimler karşısında bölgeye topyekun bir askeri harekata girişmesi olasılığıyla ilgili soruyaysa Müslim şu cevabı verdi: “Suriye askerleri zaten saldırıyorlar. Ama öyle büyük bir saldırı durumunda halkımız kendisini savunacaktır. Ama böyle bir şey olmasını istemiyoruz.”
 
ÇATIŞMALARA DAİR AYRINTILAR
 
Bu arada Yakındoğu Haber’e göre, PKK’ye yakınlığıyla bilinen Suriyeli Kürt aktivistlerden Enver Muslim, Kurdpress haber ajansına verdiği demecinde Resu’l Ayn’ın YPG militanların kontrolüne geçtiğini açıkladı.
 
Kentin Türkiye sınırında bulunmasından dolayı özel bir öneme sahip olduğunu belirten Enver Muslim, YPG’nin kontrolü ele geçirmesinden sonra el-Kaide bağlantılı grupların Türkiye üzerinden Suriye’ye silah, mühimmat ve militan geçişinin kesildiğini söyledi.
 
PYD yetkililerinden Nasır Hacı Mansur da Kurdpress’e yaptığı açıklamada “Serekaniye (Resu’l Ayn) ile ilgili üç noktaya dikkat çekmek gerekiyor. Birincisi çatışmaları başlatan taraf biz değildik, kentin büyük bir bölümünün kontrolü daha önce de bizdeydi. Nusra veya el-kaide militanlarıyla çatışma niyetinde olmadığımız için onların kentin dış kesiminde var olmalarına izin vermiş; ama yerleşim merkezlerine girmelerini yasaklamıştık.
 
Ancak bunlar birkaç gün önce bize karşı kışkırtıcı eylemlere giriştiler ve onlara karşı yeni bir karar almamıza sebep oldular. Biz de tüm bölgeyi onlardan temizlemeye başladık ve 48 saat içinde tüm bölgeyi kontrol altına aldık.
 
İkincisi, bu çatışmalarda birçok el-kaide militanı öldürüldü; ama onlar cesetlerin çoğunu araçlarla kaçırmayı başardı. Şu an onlardan Serekaniye’de 9 ceset kaldı. Biz de bu çatışmalarda 2 arkadaşımızı kaybettik. Diğer önemli bir husus, biz bu çatışmalar sonunda onlardan birçok silah ve mühimmat ele geçirdik. 2 Duşka, 4 araba, çok sayıda el bombası ve mühimmat ve on silah YPG güçlerinin eline geçti” dedi.
 
Nasır Hacı Mansur, sınır kapısının durumuyla ilgili olarak da şunları söyledi. “Sınır kapısında arkadaşlarımız bulunuyor. Türkiye güçlerine istediğimiz zaman sorun çıkarabiliriz. Bugün akşama doğru siyasi aktivistleri ve önde gelen yerel şahsiyetleri sınır kapısına gönderdik. Onlar Türk yetkililerle görüştüler. Ceylanpınar’da 2 Türk vatandaşının ölmesinden dolayı üzüntülerini bildirdiler ve Türk yetkilerle bundan sonra böyle bir şey olmayacağına dair garanti verdiler.”
 
Nasır Hacı Mansur, “ÖSO’nun Resu’l Ayn’a saldırarak sizden intikam alabileceğini düşünmüyor musunuz?” şeklindeki bir soruya ilişkin olarak da şunları söyledi. “Evet böyle bir ihtimal var ve bu ihtimali düşünerek gerekli tedbirleri aldık. Onlar bize bir saldırı başlatabilirler; ancak bizim güçlerimiz de gerekli hazırlığı yapmış bulunuyor.”
 
YPG: TÜRK VE ÇEÇEN MİLİTANLAR YAKALADIK
 
PYD’nin askeri kanadı olan Halk Savunma Güçleri (YPG) aralarında Türklerin ve Çeçenlerin de olduğu 13 militanı ele geçirdiğini açıkladı.
 
El Alem televizyonunun haberine göre YPG Sözcüsü Ali Beşşar Umeri, YPG’nin Resu’l Ayn’da 13 militanı tutukladığını belirtti.
 
YPG Sözcüsü, Resu’l Ayn’da Irak-Şam İslam Devleti, Nusra Cephesi ve başka silahlı gruplarla çatıştıklarını belirterek yakaladıkları 13 militandan 6’sının Türk, 1’inin de Çeçen olduğunu söyledi.
 
Yakalanan Türklerin üstünde silah ve ilaç bulunduğunu belirten YPG yetkilisi, bu kişilerin Resu’l Ayn’daki çatışan silahlı gruplara lojistik destek sağlamakla görevli olduklarını söyledi.
Kaynak : Mahmut Hamsici / BBC Türkçe

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.