Muhammed Bagır Galibaf

Muhammed Bagır Galibaf ( Mohammad Bagher Ghalibaf, Farsça: محمد باقر قالیباف), (d. 23 Ağustos 1961) Tahran Büyükşehir Belediye Başkanı, Eski İran Polis Teşkilatı Başkanı, Eski İran Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı

Videoyu Aç Muhammed Bagır Galibaf
A
a

Meşhed’in Torkabeh[1] Beldesinde Kürt kökenli baba ve Fars kökenli anneden[2] doğan Galibaf İran-Irak Savaşı sırasında henüz 22 yaşındayken Devrim Muhafızlarının Horasan Eyaleti’ndeki Nesir 5. Karargâhı’nın komutanı olarak atandı.

1994’te Devrim Muhafızları’nın ekonomik kolu olan Hatem-ül Enbiya Karargahı’nın komutanı olarak atanan Galibaf 1996’da Devrim Muhafızları Hava Kuvvetleri Komutanı oldu.

Airbus uçaklarının pilotluk diplomasını alan ve zaman zaman yolcu uçaklarının pilotluğunu yapan Muhammed Bagır Galibaf 2000’de İran Polis Teşkilatı başkanlığına atandı. Tahran’ın Tarbiat Modares Üniversitesi’nden Siyasi Coğrafya Bölümünde doktora öğrenimini bitiren Galibaf halihazırda Tahran Üniversitesi’nde Yardımcı Doçent’tir.

Mahmut Ahmedinejad’ın zaferiyle sonuçlanan 9. İran Cumhurbaşkanlığı seçiminde aday olan Galibaf, 7. Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin döneminde İran cumhurbaşkanına gönderilen Devrim Muhafızları komutanlarının uyarı mektubunu imzalamıştı.

17 Eylül 2005’te Tahran Şehir Meclisi tarafından belediye başkanlığına atanan Galibaf’ın görev süresi 2 yıl sonra 4 yıl uzatılmıştır.

Galibaf 2008 yılında Worldmayor tarafından dünyanın 8. en iyi Belediye başkanı unvanını kazanmış, 2010’da ise Tahran Belediye Başkanlığı Ulaşım ve Kalkınma Politikaları Kurumu tarafından “şehirde kalıcı ulaşım” ödülüne sahip 5 Şehirden birisi seçilmiştir.
Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.