Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nde (TOBB) düzenlenen TOBB Türkiye Eğitim Meclisi Toplantısı'na katıldı. Özer, öğretmenlerin aşılamadaki son durumuna dair bilgi verdi.

Öğretmenlerin koronavirüs aşılanma oranlarının Türkiye ortalamasından daha yüksek olduğunu söyleyen Özer, yüz yüze eğitimde en büyük avantajın, öğretmenlerin aşıya ulaşmasındaki kolaylık olduğunu ifade etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Bakan Özer öğretmenlerin aşılanma oranlarını da şöyle açıkladı:

Bugün itibarıyla birinci doz aşılarını tamamlamış olan öğretmen oranı yüzde 93.
İkinci dozu aşısını tamamlamış öğretmen oranı ise yüzde 87.
Aynı zamanda aşı olmamış ama bağışıklığı kazanarak bir şekilde hastalığı geçirmiş ve antikor oluşturmuş olan öğretmen oranımız da yüzde 5.
Sonuç itibarıyla en az iki doz aşı olmuş veyahut hastalığı bir şekilde geçirerek antikor oluşturmuş olan öğretmen oranımız şu an itibariyle yüzde 92.
Bu oran Türkiye ortalamasının çok çok üzerinde ve haftada 5 gün yüz yüze eğitim veren İsveç, Finlandiya, Almanya gibi ülkelerin öğretmenlerinin aşılanma oranından çok daha yüksek.
Sınıf öğretmenleri ise öğretmenlerimizin içindeki en yüksek aşılanma oranına sahip olan öğretmen grubunu oluşturuyor.
Birinci doz aşısını tamamlamış sınıf öğretmenlerimizin oranı yüzde 95. İkinci doz aşısını tamamlanan sınıf öğretmeni oranı ise yüzde 91.