Kenan Aktaş AK Parti'den Hizan Belediye Başkan Aday Adayı

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın TEOG açıklaması

Videoyu Aç Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'ın TEOG açıklaması
A
a

TEOG'un yerine hangi sistem gelecek sorusuna Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz cevap verdi. Bakan Yılmaz, alternatiflerin Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı.

Kaldırılan TEOG sınavının yerine nasıl bir sistem geleceği merak konusuyken Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz'dan açıklama geldi. Kendi çocuğunun da TEOG mağduru olduğunu söyleyen Yılmaz, bakanlığın çalışma içinde olduğunu, alternatiflerin kendilerine sunulmasının ardından Bakanlar Kurulu'na sunulacağını açıkladı. Yılmaz, "En kısa zamanda velilerimizin önüne bir sonuç çıkaracağız." dedi.

Bakan Yılmaz'ın açıklamalarından satır başları;

"BENİM DE TEOG'DAN GEÇMİŞ EVLADIM VAR"

Mevcut yaşadığımız durumun bir resmini çekelim. Benim de TEOG'dan geçmiş evladım var, TEOG'un ne olduğunu ne olmadığını bilirim. Damdan düşmüşüz.

25 yaşına kadar bir sınavdan bir sınava gidiyor. Spor yapabiliyor mu? 

2002'de yaşam ömrü ortalaması 75.5'ti, şimdi yaş 78'i geçti. Eğitirseniz insanınız daha uzun yaşar. Refahınız artmış, ömrünüz artmış. Peki, niçin bu değişiklik? Hedefimiz büyük. 

Çok net, bana da geliyor, hep değişiklik. Evet ama daha iyiye, daha iyiye, daha iyiye. Dolayısıyla diyoruz ki, bize güvenin. 
Bu yıl sınavı yapmıyoruz. Yerine ne gelecek? Ortaokulda bir şey verilmiyor, liseye hazırlık için, lisede bir şey verilmiyor, üniversiteye hazırlık için. Bu doğrultuda gidiliyor. İlkokulda kalsa dahi birtakım becerileri kazanmış olması lazım. Ortakokulda becerilerini kazanması lazım. 

"ALTERNATİFLER GELDİKTEN SONRA BAKANLAR KURULU'NA SUNACAĞIZ"

Sınav mutlaka öğretim programının ayrılmaz bir parçasıdır. Ölçme değerlendirme olmadan evlatlarınızın hangi seviyede olduğunu bilemezsiniz. Bizdeki test olması. Mümkünse a,b,c test usulünden... hepimiz aynı odadayız, farklı dünyalardayız. Aile içi iletişim aksar mı aksar. Kendisi ile barışık olsun. Dünyanın 10 büyük ekonomisinden biri olabilmek için eğitimin kalitesini artırmak lazım. Arkadaşlarımız çalışıyorlar. Alternatifler bize geldikten sonra Bakanlar Kurulu'na sunacağız. Ek kısa zamanda velilerimizin önüne bir sonuç çıkaracağız. 

Bu yıl ilk defa, sosyal, kültürel, spor faaliyetlerini öğrencilerimizin, kayıt altına alıyoruz. 

TEOG'UN ALTERNATİFLERİ

1 milyon 300 bin ortaokul öğrencisi var. Her okul kendi yapsın diyen var. Herkesin mahallesindeki okula alın diyen var. Bazı okullar, tarihi birikimi olanlar, Ankara Fen, İstanbul Erkek Lisesi gibi okullar için Matematik, Fen ve Türkçe ortalamasının 85 üzerinde olması gerekir diyen oluyor. Açık uçlu soru sorun diyen oluyor. Açık uçlu sorulara ne cevap verdiği, notları da ailesine gönderin ki ailesi de değerlendirsin. Bu da bir başka alternatif.
 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.