bitlis haber portalı

Milletvekili seçilme yaşı değişiyor!

Güncel 6 Aralık 2016 22:49
Videoyu Aç Milletvekili seçilme yaşı değişiyor!
A
a

Başbakan Binali Yıldırım, seçilme yaşını 18’e düşüreceklerini, 'yedek milletvekilliği' sistemine geçileceğini açıkladı.

AKP'li bakan ve milletvekilleriyle buluşan ve anayasa çalışmalarını ana hatlarıyla anlatan Başbakan Binali Yıldırım, seçilme yaşını 18'e düşüreceklerini, "yedek milletvekilliği" sistemine geçileceğini söyledi.

Milliyet'ten Şebnem Hoşgör'ün haberine göre, Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasıyla 12 maddeden oluşacağı belirtilen anayasa teklifinin içeriğine ilişkin önemli ipuçları verdiği öğrenildi. Yıldırım, Erdoğan'ın her fırsatta talep ettiği “yedek milletvekilliği” uygulamasının da yeni sistemde olacağını söyledi.

Yıldırım'ın bu sözleri üzerine, vekillerin kendi aralarında yedek milletvekilliğinin yararları ve zararlarını tartışmaya başlaması nedeniyle salonda bir hareketlilik yaşandı ve uğultular yükseldi. Yıldırım gülerek “hayırdır, bir hareketlilik var” dedi. Ardından, “yalnız değilsiniz artık” esprisini yapan Yıldırım, “Ben de o statüye tabi olacağım” diye gülerek konuşmasını sürdürdü.

Alınan bilgilere göre, Yıldırım, anayasa değişikliğiyle “seçilme” yaşını 18'e düşereceklerini, askeri yargıyı kaldıracaklarını da açıkladı. Bir kişinin 5+5 formülüyle iki dönem Cumhurbaşkanlığı yapabileceğini anlatan Yıldırım, Başbakanlığın olmayacağını söyledi. Yıldırım, “Meclisle kabine ayrı olacak. Ama Meclis'ten de tam kopuk bir yönetim yapamayız” derken, teklifte Cumhurbaşkanı'nca atanacak hükümet için “parlamento içinden de bakan atanabilir” şeklinde bir hüküm olacağı, bu sayede esasın bakanların parlamento dışından atanması olduğunun vurgulanacağı, TBMM üyelerinden de bakan atanması yolunun açık bırakılacağı öğrenildi.

Teklifte parlamento içinden atanabilecek bakan sayısına ilişkin sayı fade edilmeyeceği, takdirin Cumhurbaşkanı'na bırakılacağı öne sürüldü. Yıldırım'ın, müzakerelere ilişkin olarak, “Rusya'dan dönüşüme kadar biteceğini umuyorum” dediği kaydedildi.


 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.