Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın stokçuluk cezasının artırılacağını açıklaması üzerine harekete geçen AK Parti, hazırladığı kanun teklifini Meclis Başkanlığı'na sundu.

6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkındaki Kanunda değişiklik öngören teklife göre, 'Piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu faaliyetler ile tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunan üretici, tedarikçi ve perakende işletmelere' verilecek cezalar 50 bin ila 500 bin TL'den, 100 bin lira ile 2 milyon lira arasına çıkarılacak.
Teklife göre alt-üst limiti yeniden belirlenen cezalar yeni yılda uygulanmaya başlanacak. Meclis Başkanlığı'na sunulan teklifin bu hafta komisyonda görüşülmesi, ardından bütçe görüşmelerinin tamamlanmasının ardından Genel Kurul'da ele alınması bekleniyor.

NE OLMUŞTU?
Döviz kurunda yaşanan artışın ardından piyasada ortaya çıkan yüksek fiyatı 'fırsatçılara' bağlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu konuda çalışma yapılacağını işaret ederek, 'Stokçuların üzerine ciddi manada gideceğiz. Hem ellerindekine el koyacağız hem de cezai müeyyideleri yüksek tutacağız' demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından cezaların arttırılması için AK Parti harekete geçti ve kanun teklifi hazırladı.