Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Değişti! Bilal Gür Yeni Müdür Oldu! Bitlis İl Milli Eğitim Müdürü Değişti! Bilal Gür Yeni Müdür Oldu!
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin öğretmen alımına ilişkin atama takvimi ile branş bazında kontenjan dağılımına ilişkin bilgi verdi.

Buna göre Milli Eğitim Bakanlığı, 2023 Öğretmen Ataması döneminde 35 Kurmanci, 15'i Zazaki olmak üzere Kürtçeye 50 kontenjan ayırdı.

2022 atama döneminde Kürtçe öğretmenliğine 3 kontenjan ayrılmıştı. Kürtçe bölümlerinden mezun olanlar, bu kontenjanın artırılması için mücadelelerini sürdürüyordu. Diyarbakır Eğitimi İzleme ve Reform Girişimi, Kürt Dili ve Edebiyatı bölümlerini ve lisansüstü programları tamamlayarak formasyon sertifikası da edinen binlerce Kürtçe öğretmeninin ihtiyaç oranında atanması gerektiğini belirtiyordu.

Öte yandan Almancaya 250, Fransızcaya 13, Arapçaya 440, Çinceye ve İspanyolcaya 1, İngilizceye 2 bin 433, Rusçaya 8, Türkçeye 2 bin 341 kontenjan ayrıldı.

Atama Yapılacak Alanlar ile Başvuruya Esas Olacak Taban Puan ve Kontenjan Listesinde 'Yaşayan Diller ve Lehçeler' dersi kapsamındaki dillerin öğretmen kontenjanı ve taban puanları şöyle:

Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe / Zazaki) 50 taban puan, 15 kontenjan

Yaşayan Diller ve Lehçeler (Kürtçe / Kurmanci) 50 taban puan, 35 kontenjan.

Ön başvurular 27 Mart-1 Nisan arasında
Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer, 45 bin yeni öğretmen ataması için ön başvuruların 27 Mart-1 Nisan tarihlerinde alınacağını, atamaların 8 Mayıs'ta yapılacağını bildirdi.

Adayların sözlü sınava alınacakları sınav merkezlerinin 4 Nisan'da ilan edileceğini bildiren Özer şu bilgileri paylaştı:

'Sözlü sınavlar, 7-16 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilecek, sonuçlar ise 18 Nisan'da açıklanacak. Öğretmen adaylarının atama tercihlerini 2-6 Mayıs tarihleri arasında alacağız, atama sonuçlarını ise 8 Mayıs'ta açıklayacağız. Öğretmenlerimiz, 1 Eylül'den itibaren de okullarında görevlerine başlayacak. Sürecin eğitim ailemize katılacak tüm öğretmen adaylarımıza şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.'

Öğretmenlik için atamaya esas teşkil eden 103 alandan atama yapılacak. 45 bin öğretmen alımında sınıf öğretmenliği için 7 bin 878 kontenjan, rehberlik alanına 3 bin 604, okul öncesi öğretmenliği 3 bin 269, ilköğretim matematik 2 bin 656, din kültürü ve ahlak bilgisi alanı için 2 bin 604 kontenjan ayrıldı.