Turgut ŞİMŞEK

04.08.1993 Mutki doğumlu olup, 1999 yılında Mutki İkizler Köyü Çukurca mezrası i.ö.o'na eğitim hayatına başlamıştır. 2004'te İlk Öğretim 5 sınıf bitirip Mutki merkezde olan yibo'ya geçiş yaptı. Orta Öğrenimini 2007 de bitirip Bursa İnegöl İmam Hatip Lisesine başladı. Birinci sınıftan sonra İstanbul Bahçelievler İmam Hatip Lisesine geçti. 2011'de Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde okumaya hak kazandı, şuan m.ü.i.f'nde 3. sınıf öğrencisidir.

Tevbe

Hataları itiraf edip pişmanlıkla kıvranmak, terk edilen sorumlulukları yerine getirerek, yeniden toparlanıp Cebab-ı Hakk'a yönelmek şeklinde tanımı yapılan tevbe, hakikat ehlince; duyguda, düşüncede, tasavvur ve davranışlarda Allah'a karşı içine düşülen karmaşadan kurtulup, O'nun emirleri ve yasakları açısından, yeniden O'nunla muvafakat ve mutabakata ulaşma gayretidir.

A
a

Tevbe, sırf bir şeyin vicdanda kerih, çirkin görülmesinden dolayı, o şeye karşı tiksinti duyulması, terk edilmesi  değil, Allah'ın sevmediği istemediği şeylerden -aklın zahiri nazarında güzel görünsede, yararlı olsada- uzaklaşıp yine Allah'a dönmektir şekillinde ayrıntılı bir tanım ve izah yapılmıştır.

Ne yazık ki günümüzde "tevbe" kelimesinin içi boşaltılmış ve aksatılmış ve çoğu zaman tevbe  yanlış  ve içi boş şekilde yapılmıştır. Dolayısıyla bu yazımızda "tevbe" kelimesini "nasûh" sıfatıyla beraber kullanıp tevbeyle  ilgili daha sağlıklı bir şekilde bilgi aktarmaya çalışacağız.

Tahrim süresinin 8. ayetinde Yüce Allah şöyle buyurur; " يا أيُّهاالذِينَ أَمنُوا تُوبُو إلى اللهِ توبةً نَصُوحًا" (Ey iman  edenler, Allah'a tevbe-i nasûhla(yönelin) teveccüh edin!). Nasûh kelimesi özellikle tevbe kelimesi ile kullanılınca; samimi yapılan tevbe, içten yapılan tevbe anlamını kazanır. Dolayısıyla ayeti "Allah'a en halis, en samimi, en safi, en içten tevbe edin"  şeklinde okuyup anlamamız ve kulak vermemiz gerekir. 

Konuyla ilgili el-Kuşeyrî'nin risalesinde Peygamber Efendimiz'den şöyle bir hadis yer almaktadır;
"Resulullah (s.a.v); Günahtan tam dönen, o günahı hiç işlememiş gibidir, Allah bir kulu sevdiği zaman artık ona günahı zarar vermez dedi ve şu mealdeki ayeti okudu: 'Şüphesiz Allah, çokça tevbe edenleri ve tevbe edip tertemiz olanları sever(bakara 222).' tevbenin alameti nedir diye sorulunca da şöyle buyurdu: Gönülden pişmanlıktır."
Hadiste 'günahı zarar vermez' şeklinde tercüme edilen kısmı, günah işler ama yine de takvalı bir kuldur şeklinde anlamamak gerekir, burada kast edilen şey Allah'ın rızasını kazanmış biri günah fiillerinden uzak tutulur. Sözgelimi Yusuf süresinde Hz. Yusuf'un da Züleyha'ya meylettiği ama Allah korkusu, Allah'ın rızasını kaybetme korkusu onu bu düşünceden çekip aldığı belirtmektedir. 

Tevbe, tevbe edenlerin durumu itibariyle üç bölümde ele alınmıştır.
Hakikatlere kapalı avâm halkın tevbesi ki, Allah'ın emir ve yasaklarına uyulmadığında gönülde hissedilen bir burkuntu ve huzursuzluktur. Malum kelime ve cümlelerle kişi tevbe istiğfar edip gönlünü rahatlatır, tevbenin mertebe bakımından en alt kısmını oluşturur.

Perde arkası hakikatlere yeni yeni uyanmaya başlamış kişilerin tevbesi ki; huzur ve maiyyet (Allah'la beraber olma) âdâbına aykırı her davranış ve düşünceden sonra kişinin pişmanlık duyup Allah'a yönelmesidir.
Hakktan gayrı her şey ile alakalı her ne varsa bütününü benliklerinin derinliklerinden söküp hiçliğin derinliklerine atarak yeniden Allah'a yönelme her an onunla olmaktır. "O ne güzel kuldu! Zira o, sürekli Allah'a rucu'daydı." hadisinin gerçeğini gösterir ve kişi gönlünde  Allahtan başkasına yer vermez onun dışındaki herşeyi gönlünden söküp atar.

Tevbenin mertebeleri tasavvuf ve ilim ehlince şöyle belirtilmiştir;
Gönülden pişmanlık duymak 
Eski hataları ürperti ile hatırlamak 
Haksızlıkları gidermek, Hakkı tutup kaldırmak 
Sorumlulukları yeniden gözden geçirip, terk edilen sorumlulukları yerine getirmek 
Hatalarla, günahlarla ruhta meydana gelen boşlukları nafile ibadetlerle (özellikle teheccüt namazı) doldurmak 
Ve sürekli Allah'ı zikredip onsuz geçen her ana feryat edercesine ağlamak O'na sımsıkı sarılmak 
Hatanın seviyesi ne olursa olsun, tevbe ederken, yeni günah tasavvurlarına karşı pişmanlık ve tiksinti ile inlemeyen her şeye rağmen bir kere daha hataya düşme korkusuyla ürpermeyen, Hakk'tan uzak kalmanın sonucu olarak, içine düştüğü yanlışlık ve inhiraflardan kurtulmak için Hakk'a kulluğa, kullukta samimiyete sığınmayan tevbe adına yalan söylemiş olur.

Tevbeyle ilgili yazılacak anlatılacak o kadar çok şey var ki ama yazımızın sıkıcı olması ve faydalı olmaması endişesiyle tevbeyle ilgili özet bilgileri aktarmakta yetinerek acizane şunları tavsiye ederim;

Başka bir yazıda ayrıntılı bir şekilde anlatmayı düşündüğümüz ölüm rabıtasını her zaman yapmanızı tavsiye ederim. Sürekli ölümü düşünmeniz sizleri günaha karşı tetikte olmanızı sağlar, sürekli yapılan ölüm rabıtası nefsi öldürüp dünyevi istek ve arzulardan uzak tutup kullukta daha samimi olmanızı sağlar. Peygamber Efendimiz'den gelen bir çok rivayette kendisinin günde 70 kere 700 kere 7000 kere tevbe ettiğini sahabi efendilerimize söylemiş. Buradaki sayılar çokluktan kinaye olsa da şu bir gerçek ki insanların efendisi ve Allah'ın kendisini Habib'im diye nitelendirdiği günah işlemekten uzak, masum olan Rehberimiz'in bile tevbeye istiğfara bu kadar önem vermesi bize bir öğüt ve nasihattir. 

Allah'a en samimi, en içten tevbe edip tevbeleri kabul olanlar arasında olmamız duasıyla...
أَللَّهمَّ اجْعلنا مِن الذين أمنوا و تابوا و أصلِحُوا، انَّك غَفُورٌ رحيمٌ 
و صلِّ و سلِّ على محمد سيِّد المرسلين

1000
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
icon
Neriman Şimşek 10 Şubat 2016 02:07

Yüreğine, kalemine sağlık gönlü güzel Kardeşim. Allah masivadan ayrılığı kendine vuslatı; tüm zahirden azad olup ebed müddet hakikata teslimiyeti nasip etsin. (Amîn)

0 3 Cevap Yaz
Turgut şimşek

Amin, teşekkür ederim hocam.

0 1
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.