BİTLİSTE SON 20 YILIN SEÇİMLERİ VE BÜYÜYEN UMUT

Türkiye geneli düşündüğümüzde Bitlis şehri hem tarihi yapısı, kültürü ve siyasi yapısı ile diğer şehirlerden biraz daha farklıdır.

A
a

Bitlis, son asırlarda birçok siyaset adamı, din âlimi ve bilim adamı yetiştirmiştir. Şems-i Bitlisi, İdris-i Bitlisi, en çok tanıdığımız din âlimi Said-i Nursi bunlardan bazılarıdır. Biliyoruz ki Bitlis, asırlardır dini bir merkez olma özelliğini kaybetmemişidir. Şeyh soyundan gelen birçok ailenin de siyasi yapısını incelediğimizde, dini yapısı güçlü olan bu ilimiz ister istemez burada yaşayan halkın kültürünü, yaşamını ve en önemlisi siyasi tercihini etkilemiş ve etkilemeye de devam etmiştir.

Bu veriler doğrultusunda Bitlis’te seçimleri inceleyelim;

Geçmişe baktığımızda Kürt siyasetçiler ilk olarak SHP çatısı altında seçime girmiştir. Bu seçimde SHP ‘nin Bitlis ‘te oy oranı % 13 civarlarında olmuş ve o dönemde Bitlis’ te kazan üç milletvekilice ANAP’tan olmuştur. Seçilen milletvekilleri de; Kamran İnan, Faik Tarımcıoğlu, Muhittin Mutlu. Burada da göründüğü gibi Bitlis’in iki şeyh ailesinin halkın üzerindeki etkisi kendini göstermiştir. B u seçimlerde birkaç Kürt siyasetçi meclise girmişse de o dönemde Paris’te yapılan Kürt Konferansı’nda SHP milletvekili iken katılan birçok vekil SHP’den çıkarıldı. Kürt vekillerin SHP ‘den ayrılmaları ile 1990 yılında HEP (Halkın Emek Partisi) kurulmaya başlandı ve bu parti Türkiye’de Kürt harekâtı adına mücadele eden ilk Kürt siyasi partisidir.

Kürt partisi olarak HEP 1991 seçiminde yine SHP ile birleşerek seçime girmiş yine umduğunu bulamamıştır. O seçimde aldığı oy oranı %21 ‘dir. O dönemde kazan üç milletvekili; Kamran İnan ve Safter Gaydalı ANAP’tan; Zeki Ergezen ise Refah Partisinden vekil seçildi. Yine din etkisini gösterdi ve şeyh ailesinden gelenler seçimi kazandı.

1990’lı yılları o dönemde Bitlis ‘te yaşayanlar iyi bilir. Bende o dönemleri dün gibi hatırlarım ( o dönemde daha 5 yaşımdaydım ). Özellikle 93 ve 94 yıllarında bölgede devlet

tarafından sindirme politikası etkisini göstermiş, Kürt harekâtı yanında yer alan birçok halk baskıya maruz kalmış ve köyler boşaltılmaya başlanmıştır. Kürt harekâtı 1995 seçimlerinde HADEP adı altında seçime girmiştir. Bitlis ‘te aldığı o oranı %10 ‘dur. Bitlis ‘te başarılı olamamanın en büyük iki nedeni, o dönemde çok fazla olan devlet baskısı ve köy halkını hizmetten mahrum bırakma tehditleridir.

Tüm olumsuzluklara rağmen pes etmeyen Kürt harekâtı 1999 seçimlerinde HADEP çatısı altında seçime girmiş ve Bitlis ‘te aldığı o oranı %13 olmuştur. O dönemde Kürtlerin yoğun olduğu Bitlis gibi bir ilde bile MHP %11 oranında oy alarak bir milletvekili çıkarmıştır. Türk milliyetçiliğinin bile bu ilde yayılması başlı başına bir facia olsa gerek o dönemde. Bir kez daha Kürt harekâtı halkından beklediği oy oranını alamadı. Bunun faturasını kendine kesen parti daha temkinli davranarak yoluna devam etti. 2002 seçimlerinde DEHAP adı altında seçime giren partinin aldığı oy oranı %29 oldu. Parti oy oranını yükseltti ama yinede milletvekili çıkaramadı. Çünkü bu seferde karşısında dini yapısını güçlü tutarak halkı yanına alan yeni bir parti geldi, o da AKP idi.

2007 seçimlerinde parti ,%10’luk barajdan dolayı bağımsız olarak seçime katılmış ve ilk defa Bitlis’te Kürt harekâtından biri meclise girmiş oldu. Aldığı oy oranı %25 oldu. Sebep; bu dönemde halk uyanmış, devlet baskısı azalmış ve millet rahatça iradesini kullanmıştır. Bu seçim parti için çok önemliydi. Ama karşısında kurumsallaşan ve kadrolaşan AKP gibi bir parti vardı. 2011 seçimlerinde de bağımsız giren parti yine bir milletvekili meclise göndermiştir. Aldığı oy oranı %26 oldu.

En son yapılan cumhurbaşkanlığı seçiminde Bitlis ‘te 43.72 oy alan Selahattin Demirtaş umut ışığı olmuş ve umutları yükseltmiştir. Bitlis ‘te ilk defa böyle bir durum söz konusu olsa da, sevindirici yanı halkın uyandığı ve iradesine sahip çıktığıdır.

Yaklaşan 2015 seçimlerinde parti olarak seçime girecek olan HDP ‘nin başarısının devam edeceğini, halkın iradesine sahip çıkacağına yapılan çalışmalarda ve anketlerde hepimiz görüyoruz ve görmeye devam edeceğiz. Sonuç olarak görünen o ki seçimlerde HDP %10,1 üzerinde oy alacak ve dengeleri bozacak.

= AZİMLİ OLUP PES ETMEMEK VE UMUDU BESLEYİP BÜYÜTMEK BU OLSA GEREK =


arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.