Servet BİLGE

1965 Yılı İstanbul doğumlu ilk, orta ve liseyi İstanbul Kartal’ da Lisans eğitimini ise Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi 1993 de mezun oldu. Sermaye Piysalarında Yatırım Finansman A.Ş ‘de başlayan iş hayatına Ulus Menkul Değerler A.Ş ‘ de Genel Müdür ve Yönetim Kurulu Üyesi olarak 2012 yılında emekli oldu. Değişik firmalarda Borsa ‘da broker , iç denetçi , Teftiş Kurulu Başkanlığı , Pazarlama Ve Satış Müdürlüğü vb görevlerde yer aldı.

27.01.2023 PİYASALARA BAKIŞ

Piyasalarda Güne başlarken, IST 100, dünkü işlemlerde %1,26 azalışla 5231 puandan günü tamamlarken; toplam işlem hacmi 90,4 milyar lira seviyesinde gerçekleşti. 30 hissede yükseliş görülürken, 65 hisse değer kaybı ile kapandı.

A
a

AKBNK, TUPRS ve GUBRF hisseleri, endekse en yüksek negatif etkiyi yaparken; PGSUS ve EREGL hisseleri ise pozitif taraftaydı. VIOP30 Yakın Vade Kontratı %2,59 azalışla 5838 puandan günü kapattı.

BİST’e sektörel olarak baktığımızda; dün dalgalı seyrin ardından negatif yönde tamamlayan endekste, satışların etkisiyle birçok sektör endeksinin de düşüş gerçekleştirdiği görüldü. Satış baskısından en çok etkilenen endekslerin başında Madencilik ve TCMB'nin karşı taraf olduğu KKM işlemlerindeki faiz sınırının kaldırılması haberi ile Bankacılık sektörü oldu. Serbest piyasadaki elektrik tavan fiyatının düşürüldüğü haberine rağmen Sanayi endeksini bir miktar negatif kapattı.

ABD borsalarında; Dow Jones %0,47, S&P 500 %0,91 ve Nasdaq %1,79 artışla günü kapattı. ABD ekonomisi, 2022 yılının son çeyreğinde %2,9 ile beklentinin üzerinde büyürken, resesyon endişeleri bir miktar da olsa azaldı.

Avrupa endekslerinde; Dax endeksi ve Londra FTSE 100 endeksi hafif satıcılı kapandı. Euro Bölgesinde önemli veri akışı bulunmazken; AB Komisyonunun, Rusya’ya karşı yaptırımları devam ediyor. AB Komisyonu, Avrupa Birliği'nin Rusya'nın motorin gibi premium petrol ürünlerine 100 dolar/varil fiyat sınırı belirlemesini önerdi.

Asya borsalarına baktığımızda; Nikkei 225 endeksi yatay negatif kapanış gerçekleştirdi.

BIST 100 Endekste son günlerde kapanışlar 5.200 seviyesi üzerinde gerçekleşirken, haftalık kapanışın hangi seviyelerden gerçekleşeceği kritik olacaktır. 5.200 seviyesi ile 50 günlük ortalama (5.170) altında yaşanacak haftalık kapanış teknik görünümdeki bozulmanın devamını getirebilir. Asya piyasalarında yukarı yönlü hareketler gözlenirken, ABD vadelilerinin ise satış yönünde olduğu gözleniyor. BIST- 100 Endeksi’nin güne volatil  ve yatay başlangıç yapması beklenmektedir.

arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.