Madde bağımlılığını Bitlis özelinde değerlendirme çalıştayı

Bitlis Eren Üniversitesi ile Anadolu Gençlik ve Akademisyenler Derneği’nin (AGAD) işbirliği ile düzenlenen Madde Bağımlılığını Bitlis Özelinde Değerlendirme Çalıştayı, Çocuğu Koru, Toplumu Yaşat etkinliği, Bitlis Eren Üniversitesi Merkezi Konferans Salonu’nda gerçekleşti.

Videoyu Aç Madde bağımlılığını Bitlis özelinde değerlendirme çalıştayı
A
a

Bitlis Valiliği, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Üniversitemiz öğretim elamanları ve personelinin katkılarıyla başlayan “Çocuğu Koru, Toplumu Yaşat” etkinliği, Üniversitemiz Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş’ın açılış konuşmasıyla başladı. Konuşmasında ailelerin yaşam standartları ne olursa olsun bu sorunla yüz yüze olduklarına dikkat çeken Prof. Dr. Demirtaş, “Her toplum katmanından çocukların bu belaya muzdarip oldukları görülüyor. Ailelerin yaşam biçimi çok fazla önem arz etmiyor. Muhafazakâr aile, modern aile diye ayırt etmeye kimsenin kalkışmaması gerekir.” diye konuştu. Madde bağımlılığının ilkokul çağına kadar inmiş durumda olduğunu ifade eden Prof. Dr. Demirtaş, “Dünya genelinde daha yaygın olmakla beraber, Doğu Toplumları ve İslam ülkelerinde de madde bağımlılığı giderek yaygınlaşıyor. İlkokul çocukları üçüncü ve dördüncü sınıftan itibaren madde kullanımına ilgi gösteriyor. Çünkü maddeyi çeşitli biçimlerde üreterek, albenisi olacak bir biçimde, bütün çocukları bu işe özendirmeye çalışan bir organizasyon var. Ülkemizde bu organizasyonla mücadele konusunda maalesef çok başarılı değiliz. Bunun nedenlerini uzun uzadıya tartışmak gerekir. Üniversitemizdeki bu çalıştayın yapılış sebebi de tam olarak budur.” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mehmet Demirtaş’ın konuşmasından sonra söz alan Bitlis Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, Bitlis Eren Üniversitesi Öğr. Gör. Şakir Parlakyıldız ve ekibinin uyuşturucu madde bağımlılığı üzerine yapılan bu çalıştayı düzenleme yönünde yaptıkları katkıya teşekkür ederek konuşmasına başladı. Vali Yardımcısı Kılıç, “Madde bağımlılığının engellenmesi görevinin muhatabı sadece aileler değil, bu bizzat devlet ve üniversite yetkililerinin üstlenmesi gereken şahsi bir görevdir. Bu bilinçle Bitlis Valiliği kapsamında bağımlılık merkezleri açtık, bu merkezlerde bağımlı kardeşlerimizi dinleyerek programımızı düzenledik. Ne kadar bağımlımız var, analiz edip rapor sunduk. Bu raporlar kapsamında sağlığına kavuşmuş bağımlı sayısı bakımından, Bitlis’ten daha iyi durumda olan kendi ilini bütünüyle taramış başka bir il daha yok.

Sayı bakımından net bir rakama ulaştık. Ancak bu konuda ulaşamadıklarımızla ilgili çalışmalara devam etmekteyiz. Madde bağımlılığıyla ilgili Bitlis özelinde ve Türkiye genelinde olmak üzere yaptığımız bu çalışmayı, bütün illere göndermeyi arzuluyoruz.” ifadelerini kullandı.

Madde kullanımı ve bağımlılığının engellenmesi açısından insanda en büyük boşluk olan, din boşluğunun doldurulması gerektiğine dikkat çeken Vali Yardımcısı Kılıç, “Kişi, hangi dinin mensubu olursa olsun, onun gereklerini yerine getirmediği zaman böyle bir boşluğa düşüyor. Üstlendiğimiz görev nedeniyle bağımlı kardeşimizi gönüllülük esasına dayanarak bir süre tecrit ettik. Ardından kendisinin arzu ve isteği yönünde inancını öğrenebileceği bir ortama yerleştirdik ve inanç yönünü geliştirmesini sağladık. Kendisine hem dünya uğraşı hem de kalbini tahkim edecek şartları sağladık. Bir buçuk ay sonra çocukla görüştüm, sureti değişmişti. Çünkü artık madde kullanmıyor ve o ortama girmiyor.” diye konuştu. Vali Yardımcısı Kılıç, çalıştaya vesile olan Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Necip Yardım’a ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş’a teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.

Daha sonra Bitlis Eren Üniversitesi Öğr. Gör. Şakir Parlakyıldız’ın madde bağımlılığı ile mücadele başlığı altında hazırladığı sunum videosu izletildi. Öğleden sonra Merkezi Konferans Salonu’nda sunumların devamı ve değerlendirilmesi ile devam eden “Madde Bağımlılığını Bitlis Özelinde Değerlendirme Çalıştayı: Çocuğu Koru, Toplumu Yaşat” etkinliği, Bitlis Eren Üniversitesi Öğretim Elemanları; Dr. Öğr. Üyesi Cihan Önen; Dr. Öğr. Üyesi Deniz Aşkın; Dr. Öğr. Üyesi Meryem Memiş Doğan; Dr. Öğr. Üyesi Celal İnce; Dr. Engin Yılmaz; Öğr. Gör. Şakir Parlakyıldız; Öğr. Gör. Yakup Murat Çebi; Öğr. Gör. Başak Düzel; Öğr. Gör. Alparslan Çobanoğlu; Bitlis Valiliğinden Sosyal Çalışmacı Nazlı Özügüzel ve Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünden Psikolog Ahmet Erol’un katkılarıyla sona erdi.

Bitlis Eren Üniversitesi öncülüğünde Anadolu Gençlik ve Akademisyenler Derneği’nin katkılarıyla yapılan “Madde Bağımlılığını Bitlis Özelinde Değerlendirme Çalıştayı: Çocuğu Koru, Toplumu Yaşat” etkinliği Bitlis Vali Yardımcısı Tamer Kılıç, Bitlis Eren Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Demirtaş, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Bitlis Eren Üniversitesi öğretim elemanlarının katılımıyla gerçekleşti.

 


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.