Kalp hastası Tatvanlı genç kız, yaşama tutunmak için uzanacak yardım elini bekliyor

Videoyu Aç Kalp hastası Tatvanlı genç kız, yaşama tutunmak için uzanacak yardım elini bekliyor
A
a

Bitlis’in Tatvan ilçesinde ikamet eden doğuştan kalp hastası 19 yaşındaki lise son sınıf öğrencisi Esma Aslan, ameliyat olması gerektiği yönündeki konsey kararına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle yaklaşık 1 bir yıldır ameliyat olmayı bekliyor.

Doğuştan Kalp ile ilgili Aort ve Mitral Kapakların Konjetinal Malformasyonları bulunan genç kız bu rahatsızlığıyla nedeniyle 19 yılda yaklaşık 20 operasyon geçirdi. Ömrünün neredeyse tamamı hastanelerde bıçak altına yatmakla geçen genç kız bu süre zarfında 3 kez kalp pili değiştirilirken, 13 kez anjiyo ve 3 kez baypas oldu. Tedavi için son gittiği hastane de hastane konseyinin kalp kapakçıklarının değiştirilmesi ve kalp pili takılması için ameliyat olması gerektiği yönündeki kararına rağmen, ailenin maddi imkanı nedeniyle genç kız yaklaşık 1 yıldır ameliyat olamıyor. 

“Ameliyat için ilk etapta 200 bin liraya ihtiyaç var”

İlk etapta yaklaşık 200 bin lirayı bulan ameliyat masraflarını karşılayamadıkları için kızlarını bir türlü ameliyat ettiremeyen Aslan ailesi, uzanacak bir yardım eli bekliyor. Üç çocuklu Aslan ailesinin en küçük çocuğu olan kalp hastası Esma’nın babası da engelli olması nedeniyle çalışamazken, çaresiz aile günlük geçimini ise ancak yapılan sosyal yardımlarla karşılayabiliyor. Çaresizlik içinde çare arayan ailenin ve genç kızın son umudu ise hayırseverlerden uzanacak bir yardım eli.

“Valilik yardım toplama izni verdi”

Yapılan sosyal yardımlar ameliyat için yeterli olmayınca son çare olarak Bitlis Valiliği’nin kapısını çalan aile, ameliyat için ilk etapta gerekli olan 200 bin lirayı denkleştirmek için 1 yıl süreyle Valilikten yardım toplama izni aldı. Durumu her geçen gün daha da ağırlaşan genç kız sağlığına kavuşacağı günü beklerken, çaresiz aile ise; uzanacak bir yardım eli bekliyor. 

Valilikten alınan izin kapsamında ise; Ziraat Bankası Bitlis Tatvan Şubesi nezdinde hasta genç kız Esma Aslan adına TR71 0001 0004 4167 3914 9150 01 Iban nolu yardım hesabı açıldı.

“Kızımın ömrü hastanelerde geçti”

Kendisinin de bedensel engelleri bulunan genç kızın babası Mehmet Aslan, kızının rahatsızlığı nedeniyle ömrünün neredeyse tamamının hastanelerde geçtiğini söyledi.

Kızının doğuştan bu yana kalp rahatsızlığı bulunduğunu ifade eden Baba Mehmet Aslan, ilk etapta 200 bin liralık bir maliyet ön görülen ameliyat için maddi durumlarının yetersiz olduğunu dile getirerek, “Kızımın iyileşmesi için tek çare ameliyat olmasından geçiyor. Riskli olduğu içinde bu ameliyat her hastanede yapılabilir bir ameliyatta değil. Ameliyata onay veren hastanelerde kalp kapakçıklarının değiştirilmesi ve kalp pili takılması için ilk etapta yaklaşık 200 bin liralık bir maliyetten bahsediyor. Şimdiye kadar bir şekilde kızımın tedavisini yaptırdım ama bundan sonraki süreçlerde talep edilen ücretlere maddi gücüm yetmiyor. Daha öncesinde bazı sağlık masrafları 18 yaşından küçük olduğu için bakanlıkça karşılanıyordu ama 18 yaşından sonra bunlar karşılanmıyor. Hastanenin ameliyat olması gerektiği yönündeki konsey kararına rağmen maddi imkansızlıklar nedeniyle yaklaşık 1 yıldır kızımızı ameliyat ettiremiyoruz. Kızımız bu nedenle her geçen gün gözümüzün önünde eriyor. Sağlık durumu her geçen gün daha da ağırlaşıyor, hareket kabiliyeti sınırlanıyor. Tek çare ameliyat olması ama ona da gücümüz yetmiyor. Hayırseverlerden uzanacak yardım eli bekliyoruz.” Diye konuştu.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.