İşsizlik maaşında yeni düzenleme

Softmedya Yazılım Web Reklamı
Videoyu Aç İşsizlik maaşında yeni düzenleme
A
a

120 sigortalılık şartı kaldırılıyor. 12 bin kişi daha ödenekten yararlanabilecek.


İşsizlik maaşından yararlanma şartları esnetiliyor. Uygulama hayata geçerse daha fazla kişi işsizlik ödeneği alabilecek. Düzenleme ile iş sözleşmenin iptalinden önceki 120 gün kesintisiz prim ödeme şartı kaldırılacak. Böylece, bu durumdaki 12 bin kişi daha işsizlik ödeneğinden yararlanabilecek.

Hürriyet gazetesi yazarı Noyan Doğan’ın yeni düzenlemeye ilişkin yazısında aktardığına göre çalışanın, iş sözleşmesinin iptalinden önceki 120 gün içinde sürekli çalışma şartı yerine, iş sözleşmesinin devam edip etmediğine bakılacak. Böylece, SGK’ya eksik gün bildirenler de işsizlik maaşından yararlanabilecek. Düzenleme yapılıp, 120 gün şartı esnetildikten sonra da 12 bin kişi daha işsizlik maaşı alabilecek.

16 YILDA 6.2 MİLYON KİŞİ BAŞVURDU

İşsizlik fonuna, 2002 yılından 2018’in temmuz ayına kadar 10 milyona yakın kişi işsizlik maaşı almak başvurdu, 16 yılda 6.2 milyondan fazla kişiye toplam 20,6 milyar lira maaş ödemesi yapıldı. Bu yılın temmuz ayında ise 128 bin 433 kişi işsizlik maaşı için fona müracaat etti, aynı dönemde 430 bin 925 kişiye toplam 378.8 milyon lira maaş ödemesi yapıldı.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.