İçişleri Bakanlığı’ndan Tahir Elçi açıklaması

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesiyle ilgili açıklama yaptı.

Videoyu Aç İçişleri Bakanlığı’ndan Tahir Elçi açıklaması
A
a

İçişleri Bakanlığı, Diyarbakır’ın Sur ilçesinde Dört Ayaklı Minare’nin çatışmalar sırasında zarar görmesi dolayısıyla basın açıklaması yaptığı sırada öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’yla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Sur ilçesinde dün gerçekleşen bir çatışmanın ardından polislerin bugün yeni bir saldırı için hazırlıklı olduğu savunulan açıklamada,“28 Kasım 2015 Cumartesi günü saat 10.50 sıralarında Suriçi Balıkçılarbaşı noktasında bir ticari araç Terörle Mücadele ekibi tarafından durdurularak kontrol yapılmak üzere harekete geçildiği sırada araç içerisinde bulunan teröristlerce görevlilere silahla ateş edilmiştir. Saldırıda Polis Memuru Ahmet Çiftaslan olay yerinde, Polis Memuru Cengiz Erdur ise yaralı olarak kaldırıldığı Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde şehit olmuş, Polis Memuru Sinan Tabur yaralanmıştır” denildi.

Silahlı saldırı sonrası bu kişilerin olay yerine yaklaşık 100 metre uzaklıktaki dört ayaklı minarenin olduğu sokağa yöneldiği belirtilen açıklamada, “Basın açıklamasının güvenliğini sağlayan polislerle teröristler arasında çatışma çıkmış, çıkan çatışmada olay mahallinde bulunan Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi hayatını kaybetmiştir” ifadeleri kullanıldı.
‘Sağlıklı bir inceleme yapılamadı’

Bakanlık açıklamasında, olay yerinin çevre güvenliğini almaya giden güvenlik güçlerine beş noktadan roketli saldırı düzenlendiği, uzun namlulu silahlarla ateş açıldığı ifade edildi:

“Olayın aydınlatılmasını engellemek isteyen ve rahatsızlık duyan terörist unsurların yaptığı bu silahlı saldırılar nedeniyle olay yerine bilinçli olarak zarar verilmiş, heyet Tahir Elçi’nin hayatını kaybettiği noktada sağlıklı bir olay yeri incelemesi yapamadan ayrılmak zorunda kalmıştır.

“Bölgeye emniyeti sağlamak üzere intikal eden emniyet güçleri ile örgüt mensupları arasında sıcak çatışmalar yaşanmaktadır. Olayın en kısa süre içinde aydınlatılması ve faillerin bulunarak yargıya teslim edilmesi için gereken her şey yapılmaktadır.”Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.