HÜDA PAR Genel Sekreteri ve Milletvekili Şehzade Demir, Diyarbakır'ın Çınar ile Mardin'in Mazıdağı ilçeleri arasındaki yangın felaketinde yaşanan can kayıpları ve maddi hasarın büyüklüğü üzerine açıklamalarda bulundu. Demir, bölgedeki Yücebağ ve Köksalan köylerinde incelemelerde bulunarak, hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye dileklerini iletti.

Yangın Tarım Alanlarında Büyük Zarara Yol Açtı

Yangının, geniş bir alan üzerinde ciddi zararlara yol açtığını belirten Demir, "Çok büyük bir alan ateşin ortasında kalmış durumda. Söndürme işleminde köylülerin çoğu yangında etkilenmiş durumda. Çok büyük bir maddi zarar söz konusu. Hem Tarım Müdürlüğünden hem de köylülerden aldığımız bilgiye göre bu Yücebağ ve Köksalan köylerinde toplam 3 bin dönümün üzerinde ekili alan telef oldu. Aynı şekilde soğan tarlaları, bağlar ve anız alanları ile birlikte toplamda 10 bin dönümün üzerinde yangın etkili oldu." dedi.

Kendini Polis ve Savcı Olarak Tanıtan Dolandırıcı Tutuklandı Kendini Polis ve Savcı Olarak Tanıtan Dolandırıcı Tutuklandı

Huda Par Milletvekili Demir Yangindan Etkilenen Alanlar Afet Bolgesi Ilan Edilmeli Ce62Ba09

Yangın Mağdurları için Acil Yardım Çağrısı

Ayrıca, yangının çıkış nedeniyle ilgili olarak etkin bir soruşturma yapılması gerektiğini vurgulayan Demir, devletin bu bölgeyi acil olarak afet bölgesi ilan etmesi gerektiğini söyledi. "Yangının etkili olduğu 3 köyde ağır bir zarar, afet var. Bu yaraların acilen sarılması lazım. Bu alanlar, Afet Bölgesi ilan edilmelidir. Köylülerin zararları karşılanması lazım. Telef olan birçok hayvan ve ekili tarım arazileri var. Özellikle tarım arazilerinin sulanması için kullanılan binlerce su boruları ve tesisatı tamamen yanmış durumda. Dolayısıyla milyonlarca maddi zarar söz konusudur. Çiftçiler zaten ağır borçların altındalar. Şu an yapmaya çalıştıkları sulu ve kuru tarımı bankalardan kredi alarak ödemeye çalıştıklarını belirttiler. Bundan sonraki süreçte bu ödemeyi gerçekleştirecek ne imkân ne de ürün olmadığını söylediler. Dolayısıyla devletin sosyal devlet anlayışı gereği burayı afet bölgesi ilan etmesi, yaralı sarması ve maddi zararı tazmin etmesi lazım. Hepimizin başı sağ olsun." belirtti.

I M G 6799

HÜDA PAR Milletvekili Şehzade Demir'in çağrısı üzerine, yetkililerin bölgeye yönelik yardım ve destek çalışmalarını hızlandırması bekleniyor.

Kaynak: İlke Haber Ajansı