Bitlis'e bağlı Hizan ilçesine ait Uzuntaş köyü, 300 yıl öncesine dayanan tarihi taş evleriyle, sonbaharın büyüleyici renkleri altında adeta bir masal köyüne dönüşüyor. İhlas Haber Ajansından edinilen bilgiye göre, yüzyıllara meydan okuyan bu taş evler, derin vadilerin yamaçlarına serpiştirilmiş bir şekilde, doğanın içinde eşsiz bir uyum yakalıyor.

Tarihi dokusunu koruyan, yazın serin ve kışın sıcak atmosfer sunan taş evler, sonbaharın gelmesiyle birlikte adeta tablo gibi görüntüler ortaya çıkarıyor. Doğal taşlardan inşa edilen bu tarihi evler, dar yolları, ahşap kapıları, ağaçları, bağları ve bahçeleriyle fotoğraf sanatçıları ve doğa severlerin ilgisini çekiyor.

aw075232-08.jpg

Her yıl yüzlerce ziyaretçi, Uzuntaş köyünü ziyaret ederek buradaki tarihi atmosferi ve sonbaharın renk cümbüşünü doyasıya yaşama fırsatı buluyor. Fotoğrafçılar, köydeki taş evleri ve çevresini ölümsüzleştirmek için karelerini alırken, doğa tutkunları da köyün doğal güzelliklerinin tadını çıkarıyor. Fotoğrafçı Şahin Şerefoğlu, sonbaharla birlikte çok güzel manzara fotoğrafları çektiklerini belirterek,

“Her yıl yüzlerce fotoğraf sever arkadaşım buraya ziyarete gelip fotoğraf çekiyorlar. Benim ikinci gelişim. Her gelişimde doyamadığım manzaralarla karşılaşıyorum. Sonbaharın güzelliği ile birlikte inanılmaz güzel görüntüler elde ettik. Herkesi buraya mutlaka fotoğraf çekmek için davet ediyorum. Şayet gelme imkanları olmayan olursa da bize ulaşırlarsa biz onları buraya seve seve getiririz. Bu manzara gerçekten görülmeye değer bir manzaradır. Bölgenin tamamı böyle ama buralar farklı olan yerlerdir” dedi.

aw075232-06.jpg

Hizan Kaymakamı Vatandaşlara Aşure Dağıttı Hizan Kaymakamı Vatandaşlara Aşure Dağıttı

İstanbul’dan gelerek taş evleri fotoğraflayan Suna Adak ise taş evlerin çok enteresan mimarisi olduğunu ifade ederek,

“İstanbul’dan geldim, fotoğrafçıyım. Burası muhteşem bir yer. Senelerdi aklımda olan bir yerdi kısmet oldu geldim. Herkes gelip görmeli, gelemeyen olursa da bizlere ulaşsınlar. Zaten valilik, kaymakamlıklar ve gazeteci arkadaşlar her konuda yardımcı oluyor. Böyle olunca da gelmek büyük keyif. Yeni dostluklar yeni arkadaşlıklar ediniliyor. Burayı ilk defa gördüm. Çok enteresan, hiçbir ev hiçbir evin manzarasını kapatmıyor. Bir evin damı diğer evin bahçesi gibi gözüküyor. İnsanları da çok sıcakkanlı. Çok değişik bir mimari var, 4 katlı evler bile var” diye konuştu.

aw075232-11.jpg

aw075232-01.jpg

Editör: Cengiz Tontaş