Hizan Balı Markalaşma Yolunda

Softmedya Yazılım Web Reklamı
Videoyu Aç Hizan Balı Markalaşma Yolunda
A
a

Hizan Bal Üreticiler Birliği ile İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Hizan karakovan balının markalaşması konusunda üreticilere seminer verdi.


Seminerde konuşan Hizan Kaymakamı Sedat İnci, sektör temsilcileriyle bir araya gelerek Hizan karakovan balının markalaşması konusunda çalışma başlattıklarını belirtti.

Çalışmalar sonucunda Hizan karakovan balının hak ettiği değeri alacağına inandığını ifade eden İnci, arıcılıkla ilgili üretim, ıslah, satış, sabit ve gezginci arıcılık konularında esasların belirlendiğini söyledi.

İnci, şöyle konuştu:

"Arı sağlığı, eğitim, projelendirme, balın tekniğine uygun sağlıklı şekilde üretilmesi, hazırlanması, işlenmesi, depolanması, nakledilmesi ve piyasaya arz edilmesi konularında arıcıları bilgilendirmek için seminer düzenledik. Bitlis bölgesinde üretilen karakovan balının yüzde 75'i ilçemizde üretilmektedir. İlçemizdeki karakovan balı üretiminin markalaştırılması ve tescillenmesi konularında sektör temsilcileriyle çalışmalara başladık. Hizan karakovan balının kalitesinin belirlenmesine yönelik sertifikasyon çalışmalarının yapılması, balın hak ettiği yere gelmesi ile alakalı talepler doğrultusunda çalışmalar başlatıldı. Proje Koordinasyon Merkezimizde markalaşma konusunda proje üretip uygulamaya geçirmek için çalışma başlattık."

Seminerde, Hizan balının markalaştırılması, bitki florasının belirlenerek veri tabanının oluşturulması, Or-Köy kapsamında bakanlık projelerinden yararlanılması, bal ormanlarının oluşturulması, arı sütü eğitimi, sözleşmeli model bal üretimi, üretilen balın etkin, verimli ve değerinde piyasaya arz edilmesi, fiyat bütünlüğünün sağlanması konularında sektör temsilcileriyle birlikte hareket edilmesine karar verildi.


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.