bitlis haber portalı

HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı'dan Soylu’ya soru önergesi!

Güncel 21 Ekim 2016 11:12
Videoyu Aç HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı'dan Soylu’ya soru önergesi!
A
a

Bitlis ili Ahlat ilçesi belde belediye eş başkanları Ahmet Demir ve Servin Karakoç'un hukuki hiçbir dayanağı olmaksızın gözaltına alınması, siyasi operasyonla ilgili olarak HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı'nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik hazırladığı soru önergesi sundu.

Bitlis ili Ahlat ilçesi belde belediye eş başkanları Ahmet Demir ve Servin Karakoç'un hukuki hiçbir dayanağı olmaksızın gözaltına alınması, avukatları ve aileleriyle görüştürülmemesi aynı zamanda HDP ve DBP üzerinde oluşturulan siyasi operasyonla ilgili olarak HDP Bitlis Milletvekili M. Celadet Gaydalı'nın İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'ya yönelik hazırladığı soru önergesi şu şekilde.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA

Aşağıdaki sorularımın  İçişleri Bakanı Sayın Süleyman SOYLU  tarafından Anayasa’nın 98’inci ve İçtüzüğün 96 ile 99’uncu maddeleri gereğince yazılı olarak cevaplandırılmasını arz ederim. 

Mahmut Celadet GAYDALI
Bitlis Milletvekili
 
AKP (Adalet ve Kalkınma Partisi) iktidarının HDP (Halkların Demokratik Partisi) ve DBP’ye  (Demokratik Bölgeler Partisi) yönelik sistematik baskılarının son birkaç ay içerisinde siyasi operasyonlara dönüştüğünü görmekteyiz.  Bu kapsamda çok sayıda DBP’li  il ve ilçe meclis üyeleri, belediye eş başkanları ile HDP’li ve DBP’li il-ilçe eş başkanları gözaltına alınmış ve tutuklanmıştır.   HDP’li ve DBP’li siyasetçilere yönelik tam bir siyasi soykırımın söz konusu olduğu ifade edilebilir. Bu durumu Bitlis ilinin Ahlat ilçesine bağlı Ovakışka  (Pirxûsê) Belediye Eş başkanlarının hiçbir hukuki gerekçe göstermeksizin gözaltına alınması ve avukatları ile görüştürülmemesi olayında net bir biçimde görmekteyiz. Ovakışla Belde Belediye Eş Başkanları Ahmet DEMİR ile Servin KARAKOÇ 11Ekim 2016 Salı günü güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştır. Eş başkanların avukat ve ailelerine dosyanın “gizli” olduğu söylenerek gözaltı işlemi hakkında herhangi bir bilgi verilmemiş ve avukatları ile de görüştürülmemişlerdir. Aynı zamanda 15 Ekim Cumartesi günü Bitlis’te DBP il binasına kolluk kuvvetleri baskın düzenlemiş il eş başkanları ile il yöneticilerden oluşan 13 kişilik grup gözaltına alınmıştır. Bu durum gözaltına alınma işlemlerinin tamamen keyfi bir hal aldığını, beraberinde hukukun ve insan haklarının askıya alındığı göstermektedir.
Bu Bağlamda:
1- Ovakışka (Pirxûsê) Belediye Eş başkanlarının gözaltına alınmalarının nedeni ve hukuki dayanağı nedir?
2- 15 Temmuz’dan bugüne Bitlis ilinde HDP ve DBP üyesi kaç kişi gözaltına alınmıştır? Bunların kaçı hakkında tutuklama kararı verilmiştir?
3- OHAL gerekçesi ile Bitlis ilinde gözaltına alınan kişilerin ilçelere ve beldelere göre dağılımı nedir?
4- OHAL gerekçesi ile Bitlis ilinde tutuklanan kişilerin ilçelere ve beldelere göre dağılımı nedir?
5- OHAL kapsamında Bitlis ilinde yürütülen soruşturmaların kaçında gizlilik kararı bulunmaktadır?
1000
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
icon
Said 21 Ekim 2016 15:59

Soru yöneltmeden önce soracağınız sorularının kendi açısından doğruluğunu araştırın öğrenin sonra soru yöneltin.. Peki bende buradan soruyorum. HDP ve DBP bugüne kadar Doğu ve Güneydoğuda ne yaptı ? Neyin huzurunu kurudu ? Kim için çalıştı ?.. :)

2 1 Cevap Yaz
hizanlı 21 Ekim 2016 12:11

sen demi önerge vermesini biliyorsun yoksa başkasımı sana yazdırdı

2 4 Cevap Yaz

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı
Nöbetçi Eczaneler

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.