Hakkari Cumhuriyet Başsavcılığının yürüttüğü soruşturma kapsamında gözaltına alınan ve yerine Hakkari Valisi Ali Çelik'in görevlendirildiği Akış, savunmasında önemli açıklamalarda bulundu.

Hakkari'de Tansiyon Yükseliyor: Polis Amiri Yaralandı Hakkari'de Tansiyon Yükseliyor: Polis Amiri Yaralandı

14 kişinin yargılandığı davada sadece Mehmet Sıddık Akış duruşmaya katıldı. Kimlik tespitinin ardından başlayan duruşmada savunma yapan Akış, dönemin savcısı, polisi ve hâkiminin FETÖ'cü olduklarını ve hazırlanan dosyanın siyasi olduğunu belirtti.

Akış'ın Başlayan Duruşmasında Ne Oldu (4)

"Neden 4 ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor"

Akış, “Bugün gündeme alınan dosyanın da siyasi olduğunu söylüyorum. Benim başım dik. 53 yaşındayım, bunca yıldır mücadele ediyorum ve mücadele etmeye devam edeceğim. Benim kaçtığıma ilişkin haberlerin yapıldığını duydum, ben asla kaçma girişiminde bulunmadım. Ben yaptığım her şeyin arkasındayım, siyasi olarak ne yapmam gerekiyorsa onu yaptım. Karşınızda başı dik bir şekilde duruyorum. Ben barış, kardeşlik, adalet, eşitlik, özgürlük dedim. Tüm yaşamımı bunların etrafında ördüm, bundan sonra da öyle yapacağım. Tutuklanmaktan, cezaevine girmekten korkmuyorum. Başım dik bir şekilde karşınızdayım. Sizden ne beraat ne tahliye talep etmiyorum” dedi.
Savunmasının sonunda ise yeniden iddianame hazırlanmasını talep eden Akış, “Neden 4 ay, bir yıl önce yargılanma yapılmadı da şimdi yapılıyor? Bu yargılamanın siyasi olduğunu biliyorum. Ben bugüne kadar tek kuruşuna kadar hiçbir şeye dokunmadan halkımız için görevimi şerefiyle yaptım” ifadelerini kullandı.
Akış'ın ardından avukatlar savunma yapmaya başladı.
Polis ekipleri adliye önünde geniş güvenlik önlemi alırken, partililerin bekleyişi ise devam ediyor. Akış'ın Başlayan Duruşmasında Ne Oldu (3)Akış'ın Başlayan Duruşmasında Ne Oldu (2)

Kaynak: İHA