İsviçre'nin Cenevre kentinde düzenlenen Ukrayna Barış Zirvesi'nde Dışişleri Bakanı Hakan Fidan önemli açıklamalarda bulundu. Fidan, 21. yüzyılda yaşanan trajedinin derinleştiğine dikkat çekerek, savaşın devam etmesi halinde ortaya çıkabilecek risklerin arttığını vurguladı.

Gazze’de İşgal Saldırıları 288'inci Gününde Devam Ediyor Gazze’de İşgal Saldırıları 288'inci Gününde Devam Ediyor

Fidan'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şunlar oldu: ''21. yüzyılda bu trajedinin daha da kötüleştiğini görüyoruz. Savaş devam ettikçe iki önemli riskin artarak devam ettiğini görüyoruz. Bu savaş coğrafi olarak Ukrayna'nın da ötesine geçebilir. Şimdiden fay hatlarının derinleştiğini görüyoruz. Kutuplaşmanın daha da körüklendiğine şahit oluyoruz. Ukrayna ve Rusya arasındaki bu çatışma bir savaştan daha fazlasına dönüşebilir. Kitle imha silahları içeren bir risk karşımızda. Bu riskleri önlemek ve savaşa son vermek için toplanmış bulunuyoruz'' ifadelerini kullandı.

Fidan sözlerine şöyle devam etti: ''Bu konferans köprüden önceki son çıkış olabilir. Şunu da belirtmek istiyorum. Rusya da bu salonda bulunsaydı daha sonuç odaklı olabilirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da belirttiği gibi adil bir barışın kaybedenş olmayacaktır" dedi.

Muhabir: Mehtap Çelebi