Zonguldak'ta etkili olan sağanak yağışlar, Asma Mahallesi Tulumba Üstü Sokak'ta yaşanan heyelan felaketine sebep oldu. İHA haberine göre; Perihan Çakar'a ait ev, toprak ve kaya parçalarının altında kalarak yıkıldı. İki kişinin evin enkazı altında olduğu düşünülerek, olay yerinde arama kurtarma ekipleri seferber oldu. Ancak, bölgedeki ikinci heyelanın kurtarma ekiplerini vurmasıyla olay daha da karmaşık bir hal aldı.

Kurtarma Ekipleri İkinci Heyelanla Toprak Altında Kaldı

Olayın yaşandığı bölgedeki vatandaşlar, durumu hemen 112 Acil Çağrı Merkezi'ne bildirdi. Sağlık, polis ve AFAD ekipleri hızla olay yerine sevk edildi. Ancak, heyelanın etkisiyle ilk bölgeye sevk edilen kurtarma ekipleri ikinci heyelanın vurması sonucu toprak altında kaldı. Bölgeye çok sayıda ambulans, arama-kurtarma ekibi ve Türkiye Taşkömürü Kurumu'ndan maden işçileri sevk edildi.

Tırın çarptığı yaya hayatını kaybetti Tırın çarptığı yaya hayatını kaybetti

zonguldakta-pes-pese-heyelanlar-2-kisi-kayip-17-kisi-yarali.webp

Heyelanın yaşandığı bölgedeki tüm vatandaşlar, güvenlik sebebiyle alandan uzaklaştırıldı. Zonguldak Valisi Osman Hacıbektaşoğlu, ilk heyelan sonucu kaybolan anne ve oğlu için başlatılan arama kurtarma çalışmalarının ikinci heyelanın ardından zorlaştığını belirtti. Hacıbektaşoğlu, ikinci heyelanın etkisiyle arama kurtarma ekiplerinden 2'sinin ağır yaralandığını ve 17 kişinin yaralandığını ifade etti. Ancak, iki vatandaşın hala kayıp olduğu bildirildi. Olay yerindeki çalışmaların titizlikle sürdüğü belirtilirken, bölge halkına güvenlik uyarıları yapıldı.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı (İHA)