Kosova ve Sırbistan arasındaki gerilim devam ederken, Avrupa Birliği'nin Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell ve Kosova Başbakanı Albin Kurti Slovakya'nın başkenti Bratislava'da bir araya geldi. Bratislava Küresel Güvenlik Forumu (GLOBSEC) çerçevesinde gerçekleşen görüşmeye, AB Belgrad-Priştine Diyaloğu Özel Temsilcisi Miroslav Lajcak da katıldı.

Borrell yaptığı açıklamada, görüşmede Kosova’nın kuzeyindeki gerilim konusunu ele aldıklarını belirtti. Borrell, "Mevcut durum tehlikeli ve sürdürülemez. Varılan anlaşmanın uygulanmasına ilişkin çalışmalarımıza geri dönebilmek için acilen gerilimin azaltılmasına ve diyalog yoluyla bir çözüme ihtiyacımız var" dedi.

Kurti ise görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada, "Sırp milislerin polise, KFOR'a ve gazetecilere yönelik saldırılarının kabul edilemez olduğu tekrar ifade edildi. İleriye giden yol, demokrasiye, hukukun üstünlüğüne ve Temel Anlaşma’nın eksiksiz ve hızlı bir şekilde uygulanmasına dayanmaktadır" ifadelerine yer verdi.

O İlde Halk Ekmeğe Sessiz Sedasız Zam Yapıldı O İlde Halk Ekmeğe Sessiz Sedasız Zam Yapıldı

Lajcak ise Batı Balkanlar'daki durum hakkında birçok toplantı ve konuşma yaptığını belirterek, "Kosova'nın kuzeyindeki gerilim dahil olmak üzere acilen siyasi bir çözüme ihtiyacımız var. Şiddet kabul edilemez" dedi.

Kaynak: İlke Haber Ajansı (İLKHA)