AFAD tarafından yapılan yazılı açıklamada, yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte artan boğulma vakalarına karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği vurgulandı.

Sobadan çıkan yangında ev kül oldu Sobadan çıkan yangında ev kül oldu

Açıklamada, yüzme için kurumsal hizmet veren tesislerin, cankurtaran bulunan plajların ve havuzların tercih edilmesi önerildi. Aynı zamanda, "Toplum tarafından güvenli olarak bilinen ve tercih edilen alanlarda yüzmeyi seçin, bilmediğiniz ve ıssız alanlarda suya girmekten kaçının. Göllerin, göletlerin ve barajların izin verilen kısımlarını tercih edin, izin verilmeyen yerlerde suya kesinlikle girmeyin. Akarsularda akıntı az gibi görünse de buralarda yüzmenin tehlikeli sonuçları olabilir. Sulama kanalları yüzmek için uygun alanlar değildir ve ölümcül sonuçları olabilir." şeklinde uyarılarda bulunuldu.

AFAD'ın açıklamasıyla birlikte, suyla ilgili etkinliklerde güvenlik ve önlemlerin önemi vurgulanmış oldu. Yüzme alanı seçimi konusunda dikkatli olunması, izin verilmeyen ve tehlikeli bölgelerden uzak durulması gerektiği vurgulanarak, suda boğulma vakalarının önlenmesi amaçlanmaktadır. Bu nedenle, halkın bu uyarıları dikkate alarak yaz mevsiminde su aktivitelerini güvenli bir şekilde gerçekleştirmesi önemlidir.

Editör: Mezher Yamaç