Gülen Cemaati'nden, PKK'ye İttifak Mektubu

Videoyu Aç Gülen Cemaati'nden, PKK'ye İttifak Mektubu
A
a

Fethullah Gülen Cemaati’nin Mart ayı ortalarında PKK yönetimi ile ilişki kurmak üzere Kandil’e bir mektup gönderdiği öğrenildi. BasNews’e ulaşan bilgilere göre, mektupta Kandil’deki PKK yönetiminden, AKP Hükümeti üzerinde baskı oluşturmak için Cemaat-PKK ilişkilerinin geliştirilmesi isteniyor.

Basnews'te yapılan habere göre; Adının açıklanmasını istemeyen konudan haberdar olan bir kaynağın BasNews’e yaptığı açıklamalara göre, Cemaat, PKK’ye gönderdiği mektupta Kandil’i ziyaret etmeye hazır olduklarını ve Türkiye’deki barış sürecini desteklediklerini bildirdi. PKK yönetiminin Cemaat’in talebini redettiği bildirildi.

Söz konusu mektubun 2004 yılından bu yana Cemaat’in Kandil’e gönderdiği ikinci mektup olduğu, ancak PKK’nin bir önceki mektubu da yanıtsız bıraktığı ve Türkiye’deki yerel seçim sonuçlarının kesinleşmesini beklediği belirtildi.

Konuyla ilgili görüştüğümüz PKK Dış İlişkiler Sorumlusu Demhat Egid, Gülen’den gelen herhangi bir mektubun kendilerine ulaşmadığını ve Cemaat’in mevcut durumda daha çok CHP ile yakın ilişkiler içinde olduğunu söyledi. BasNews’e açıklamalarda bulunan Egid, Gülen Cemaati’nin Türkiye’deki barış sürecine karşı olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: ‘’Gülen Cemaati ile AKP arasında yaşanan çatışmanın en önemli nedenlerinden biri Kürd sorunu ve barış sürecidir. Erdoğan, Gülen Cemaati’nin desteği olmadan tek başına Kürdistan Sorununu çözeceğini söyledi. Ancak Fethullah Gülen buna karşı tavır koydu ve bu yaklaşım da da diğer sorunlara neden oldu.’

Gülen Cemaati’nin AKP Hükümeti üzerinde baskı oluşturmak için Kürd Sorunu’nun çözümü konusunda adım atmak istediğini belirten Demhat Egid, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’Seçim sonuçlarının kesinleşmesinden sonra Kürd Sorununun çözümü için PKK olarak, Gülen Cemaati veya AKP ile değil, özgürlükçü ve demokrasiden yana taraflarla hareket edeceğiz.’

Kaynak : Şiwan Berzenci / BasNews

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.