Kenan Aktaş AK Parti'den Hizan Belediye Başkan Aday Adayı

Geylani Medresesinde 41 talebeye icazetleri verildi

Videoyu Aç Geylani Medresesinde 41 talebeye icazetleri verildi
A
a

Bitlis İl Müftülüğüne bağlı Geylani Medresesi'nde ilimlerini tamamlayan 41 talebeye icazetleri verildi.

Bitlis Merkeze bağlı Yolyazı köyünde bulunan medreseye ait halı sahada düzenlenen törene, İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani, bölgenin tanınmış kanaat önderleri, şeyh, alim, ilçe müftüleri ve mollaların yanı sıra çok sayıda vatandaş katıldı.

Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başlayan program, ilahi ve kasidelerin seslendirilmesiyle devam etti. Programın açılış konuşmasını yapan Geylani Medresesi baş müderrisi Nesrullah Geylani, Suffa'dan günümüze gelen medreselerin önemine dikkat çekerek, icazet programına katılımlarından dolayı herkese teşekkür etti.

Günün anlam ve önemine binaen konuşan İl Müftüsü Mehmet Feysal Geylani ise ilmin ve medreselerin önemine vurgu yaptı.

Geylani, "Bölgemizde çok güzel medreseler var, çok güzel İslami ilmi tahsil eden şubelerimiz var. Bunlar bizleri çok sevindiriyor. İl müftülüğü olarak, 'Okulsuz medrese, medresesiz okul olamaz.' parolamızı 2 yıldır Bitlis'te gerçekleştiriyoruz. Bitlis il genelinde 18 medresemiz var. Bu medreseler aynı zamanda Kur'an kurslarımızdır. Bu medreselerimizde hafızlık şubesi sınıflarımız var. Bu medreselerimizde Diyanet İşleri Başkanlığımızın yeni hazırladığı 'Kur'an-ı anlamak ve İslami ilimleri öğrenmek' programı var. Bitlis medreseleriyle, alimleriyle, ulemasıyla meşhurdur. Bu güzellikler tekrar filiz veriyor." dedi.
"Ya öğrenen olun ya öğreten, ya dinleyen olun ya bunları seven. Beşincisi olmayın helak olacaksınız." hadisini hatırlatan Geylani, Bitlislilerin buna sahip çıktığını, bu hizmetlerin burada devam edeceğini söyledi.

Hazreti Peygamber Efendimiz (Sallallahu Aleyhi Vesselem)'in, "Sizin en hayırlınız, Kur'an-ı öğrenen ve öğretenlerdir." hadisini hatırlatan Geylani, "Bu medreselerde, bu şubelerde Allah'ın rızasını gözeterek, Kur'an-ı öğreneceğiz, öğreteceğiz. Öğrenip öğretenlere yardımcı olacağız. Ülkemize, milletimize, memleketimize bu medreselerdeki tahsiller neticesinde rahmet ve bereket inecek. Diyanet İşleri Başkanlığımızın da bu medreselere özel destek ve yardımları vardır." diye konuştu.

Yapılan konuşmaların ardından ilmi eğitimlerini tamamlayan talebelere tek tek icazetleri taktim edildi. İcazet alacak talebelerin salavatlar eşliğinde tören alanına geldiği esnada duygulu anlar yaşandı.

Program, Tatvan İlçe Müftüsü Zahit Demirel'in yaptığı duanın ardından, misafirlere yemek ikramı ile sona erdi.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.