Erdoğan: Dövizdeki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacak

Videoyu Aç Erdoğan: Dövizdeki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacak
A
a

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, faiz konusundaki hassasiyetlerinin aynen devam ettiğini belirterek, döviz kurundaki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacağını açıkladı. Erdoğan, kamuya personel alımında da artık kısıtlamaya gidileceğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, zor dönemlerin zor kararlar almayı gerektirdiğini belirterek, bu konuda gerekli adımları attıklarını söyledi.

İthalat ve ihracatla işi olmayan kimsenin yolunun dövizle kesişmemesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan, döviz kuru üzerinden menkul ve gayrimenkul alım satımı ve kiralama işlemine TL zorunluluğu getirildiğini hatırlattı ve “Dövizle kira sorununu kökten çözüyoruz” dedi.

Dövizdeki dalgalanmaya karşı yeni adımlar atılacağını da ifade etti. Erdoğan, kamuda araç ve bina kiralarında da kısıtlamaya gidildiğini söyledi. Ayrıca kamuda personel alımında da artık kısıtlama olacağını duyurdu. Erdoğan, 24 Haziran seçimlerinin hiçbir şaibeye yer vermeyecek şekilde yapıldığını da ifade ederek, “Türkiye’nin demokrasi konusunda herhangi bir eksiği, gediği, sıkıntısı yoktur” dedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) 20. Olağan Genel Kurulu’na katılan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın konuşmasında şu başlıklar öne çıktı:

SERBEST PİYASA KOŞULLARINA DEVAM: Türkiye geçmişte yaşadığı kimi darbelere rağmen her seferinde tercihini demokraside yana kullanmış bir ülkedir. Son olarak 24 Haziran seçimlerinde milletimiz hür iradesiyle kendisini yönetecek bir cumhurbaşkanını ve meclisi seçmiştir. Türkiye’nin demokrasi konusunda eksiği, gediği, sıkıntısı yoktur. Türkiye’nin bugün de tercihi ve uygulamaları serbest piyasa ekonomisinden yanadır. Kurdaki dalgalanma başta olmak üzere, ekonomimizi olumsuz yönde etkileyen tüm hadiseleri, serbest piyasa çerçevesinin dışına çıkmadan çözmenin mücadelesini veriyoruz. Satın alma paritesine göre dünyanın 13, milli gelire göre de 17, ekonomisi haline getirdik. Türkiyenin bugünde tercihi ve uygulamaları serbest piyasa uygulamalarıdır

PARA BELLİ MERKEZLERDE TOPLANMAYA BAŞLADI: Küresel düzeyde finans ve üretim alanındaki yatırımlarda dolaşan paralar bir süredir belli merkezlerde toplanmaya başlamıştır. Türkiye özellikle son bir kaç yıldır gelişmekte olan ülkelerin ortalama seyrinden farklılaşan daha olumsuz bir görüntü içindedir. Burada bir başka durumla karşı karşıyayız demektir. Biz de ülkemizin içinden geçtiği dönemin nezaketine ve önemine uygun kararlar almaktan ve uygulamaktan asla çekinmiyoruz. İlgili tüm kurumlarımızla gece gündüz çalışıyoruz.

DÖVİZLE YOLLARI KESİŞMEMELİ: Döviz kurundaki dalgalanmayı önlemeye yönelik pek çok tedbiri hayata geçirdik geçiriyoruz. Önümüzdeki dönemde yeni adımlarımız olacak. Dövizle kira konusunu kökten çözüyoruz. İhracat ve ithalat gibi dışarıyla işi olmayan hiçkimsenin dövizle yolu kesişmemelidir.

KAMUDA TASARRUF: Kamuda kullanılan araçları hem sayı hem nitelik olarak sınırlandırıyoruz. Kiracı olunan yerlerin hemen hemen tamamından çıkarak ciddi bir tasarrufta bulunuyoruz. Personel alımında da tasarruflu olunacak. Kamu harcamalarında mümkün olan en yüksek tasrrufu gerçekleştirerek bütçe dengesine katkıda bulunacağız. Üretim ve verim ekonomisine geçiyoruz. Elimizdeki kaynakları önceliği biten projelere vereceğiz.

FAİZ HASSASİYETİ SÜRÜYOR: Özellikle faiz konusundaki hassasiyetim aynıdır. Değişen bir şey yoktur. Merkez Bankası bağımsız, o kendi kararını alır. Özel sektöre ait bankalar var onlar da Merkez Bankası’nın kararına bakıyor. 50’lere varan şu anda faiz uygulaması var.

YÜZDE KAZANÇ ANCAK EROİN TİCARETİNDE OLUR: Reel sektördeki yatırımlarını neye göre yapacak. Özel sektör bankalarının bir çoğu kredi musluklarını da açmıyor. Yüzde 50’lere varan faiz oranları olduğu zaman içinizde o kadar kazanan var mı bu ancak esrar eroin ticaretinde olur. Faiz denilen bu sömürü aracını kullanmaya asla aracı olamayız, vesile olamayız.

 
1000
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...


Bunlar da İlginizi Çekebilir
hava durumu HAVA DURUMU
arşiv HABER ARŞİVİ
Haber İhbarı

Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.