Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, ülke genelinde hasat sezonunun yarısının tamamlandığını belirtti.

Güldal, Konya'yı ziyaret ederek alım kampanyasının yoğun geçtiği günlerde yerinde incelemelerde bulunduğunu ifade etti. "2023 yılı bereketli, mahsulün olduğu bir yılda TMO, tarihinin en yüksek alım dönemini yaşıyor. Türkiye genelinde günlük 200 bin tonun üzerinde ürünü TMO depolarına koyabiliyoruz. Konya için baktığımızda da günlük aşağı yukarı 50 bin ton civarında. Türkiye genelinin 4'te 1'ini Konya'dan alıyoruz. Konya'da 82 alım noktası var" şeklinde konuştu.

Altın Fiyatları Haftaya Düşüşle Başladı! İşte Son Durum Altın Fiyatları Haftaya Düşüşle Başladı! İşte Son Durum

Güldal, geçmiş yıllarda günlük en fazla 110-120 bin ton aralığında alım yapıldığını vurgulayarak, "Önceki gün 212 bin ton ürünle rekor alım yapmış olduk. TMO, Türkiye genelinde hasadın başladığı günden bugüne kadar da 4 milyon 450 bin ton ürünü almış ve depolarına koymuş durumda. Ayrıca üreticinin 4 milyon 800 bin tonluk mahsulü satış için randevu sisteminde tanımlanmış durumda. 335 bin üretici, 4,8 milyon ton mahsulü vermek üzere randevu almış durumda" şeklinde değerlendirmede bulundu.

Kaynak: Anadolu Ajansı (AA)