Milliyet'in haberine göre, Plan ve Bütçe Komisyonu'nda kabul edilen kanun teklifine eklenen maddelerle Emekli Sandığı, Bağ-Kur ve SSK emeklilerinin yıllık toplamda yüzde 25 zam alacakları bildirildi. Yapılan düzenleme, temmuz ayından itibaren yürürlüğe girecek.

Haberde, Meclis Genel Kurulu'ndaki görüşmelere odaklandığı ve teklifin yarın Genel Kurulda ele alınmaya başlanacağı ifade edildi.

Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, memur ve emekli maaşlarına zam düzenlemesi teklifinin Salı günü Genel Kuruldan geçeceğini belirtti. Bayram, düzenlemenin daha sonra beklenildiğini ve üzerinde daha fazla çalışma yapılması gerektiğini ifade etti.

SSK ve Bağ-Kur emeklilerine yapılacak zam tutarının yüzde 19.77 olduğu bilgisini paylaşan Bayram, bu tutarın 5.5 puan üzerine sosyal refah payı artışıyla yüzde 25'e tamamlandığını söyledi. Memurların maaşlarının yüzde 17.55 olduğunu ancak yüzde 7.5 refah payıyla maaşlarının yüzde 25'e tamamlandığını ekledi.

Zamlı maaşların ne zaman ödeneceği konusunda, memur emeklilerinin maaşlarını 1 ila 5 arası aldıkları belirtilirken, zam farkının olmadan maaşlarını aldıkları ifade edildi. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin ise sigorta tahsis numaralarına göre maaşlarını aldığı ve zam tutarının zamanında yatırılacağı belirtildi.

En düşük emekli maaşında herhangi bir artış olmadığı ve bu tutarın 7.500 TL olduğu bilgisi verildi. Ancak, 7.501 TL ve üzeri maaş alanların zamdan faydalanamadığı ifade edildi. Yüzde 25 zamla birlikte, 6.000 TL maaş alan bir kişiye herhangi bir artış sağlanmayacağı ve toplam maaşının 7.500 TL olacağı belirtildi.

Altın Fiyatları Kurban Bayramı Öncesi Yükselişte! Altın Fiyatları Kurban Bayramı Öncesi Yükselişte!

Kök maaşı 6.000 TL'nin altında olanların maaşlarında herhangi bir değişiklik olmadığı ifade edilen haberde, Plan ve Bütçe Komisyonu'ndan geçen teklifin Genel Kurul'a bu şekliyle sunulacağı aktarıldı.

Ayrıca, yüzde 25 zam oranının Genel Kurul'da artırılabileceği düşüncesinin olduğu ve emeklilerin maaşlarının düşük kaldığı vurgulandı. Bayram, en düşük emekli maaşının 7.500 TL'den 10.000 TL'ye kadar çıkarılabileceğini düşündüğünü belirtti.

Editör: Mezher Yamaç