Yeni neslin Kur'an-ı Kerim öğrenimiyle beraber başta Peygamber Efendimizin (Sallallahu Aleyhi Vesellem) hayatı olmak üzere ilmihal ve akide bilgilerini pekiştirmek, geleceğe inançlı gençler yetiştirmek amacıyla Diyanet İşleri Başkanlığı, her yıl olduğu gibi bu sene de cami ve Kur'an kurslarında eğitim programı düzenleyecek.

Her sene milyonlarca genç ve çocuğun Kur'an-ı Kerim, Siyer-i Nebi ve dini bilgiler öğrendiği Yaz Kur'an Kursları, tek dönem halinde 3 Temmuz- 11 Ağustos arasında yüz yüze gerçekleştirilecek.

Demir, gündüzlü eğitim veren Yaz Kur'an Kursları'nın yanı sıra 2022 yılında olduğu gibi yatılı eğitim almak isteyenler için hazırlanan "Yatılı Yaz Kur'an Kursları Programı" olacağını söyledi.

"3 Temmuz itibariyle Yaz Kur'an Kursları'mız başlayacak 1 Ağustos'ta sona erecek"

Kayıtları 19 Haziran'da almaya başlayacaklarını söyleyen Demir, "Milli Eğitimin eğitim-öğretim yılı bittikten sonra malumunuz Yaz Kur'an Kurslarımız başlamaktadır. Yaz döneminde camilerimizde Yaz Kur'an Kurslarımız başlıyor. 3 Temmuz itibariyle bu kurslarımız başlayacak ve 11 Ağustos'ta bitecek. Allah nasip ederse bu sene 6 haftalık bir program olacak. Kayıtlarımız 19 Haziran itibariyle başlıyor. Öğrencilerimizin kurslarımıza gelişiyle alakalı olarak bir yaş sınırlaması elbette ki konulmuş. 4 yaştan 22 yaşa kadar öğrencilerimiz kayıt yaptırabilir. Tabii 4 yaşındaki bir yavrumuz ile 22 yaşındaki bir gencimiz aynı kategoride olmayacağı için 4-6 yaş kategorisi ayrı olacak, 7 yaşından 12 yaşına kadar kategori ayrı olacak ve 12-22 yaş arası da ayrı bir kategori olmak suretiyle ayrı bir müfredatla ve ayrı ayrı ortamlarda yavrularımıza bu yaz döneminde maneviyat ve Kur'an eğitimini inşallah vereceğiz." dedi.

"Milli Eğitim'in seçmeli derslerinde Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi derslerini seçen öğrencilerimiz, bu kazanımlarını okul dönemleri içerisinde de devam ettiriyorlar"

Camilerde ve Kur'an kurslarında eğitim vereceklerini belirten Demir, "Yaz Kur'an Kurslarımız; camilerimizde, Kur'an kurslarımızda ve müftülüklerimizin uygun göreceği D grubu kursları dediğimiz mekanlarda bu eğitim yapılıyor. Bu dönem içerisinde Yaz Kur'an Kurslarında çocuklarımız neler öğreniyorlar?

Başta Kur'an-ı Kerim, dini bilgiler, Peygamber Efendimizin hayatını, İslam'ın ve imanın şartlarını, haram ve helali imani boyuttaki bir şuuru almak için bu dönem içerisinde eğitim görüyorlar ve bir Kur'an eğitimini alıyorlar.

Tabii bu Kur'an eğitimi, normal zamanlardaki bir Kur'an eğitimi gibi değil. Bu dönem içerisinde çocuk belki elifbadan başlayıp Kur'an-ı Kerim'in öğrenmesine geçiyor. Eğer veliler devam ettirirseler ileride çok güzel bir Kur'an okuyucusu olabiliyor.

Bazı zeki öğrencilerimiz bu 6 haftalık süre içerisinde çok rahat bir şekilde Kur'an-Kerimi öğreniyorlar ve Kur'an-ı Kerimlerini ilerletiyorlar. Milli Eğitim'in seçmeli derslerinde Kur'an-ı Kerim ve Siyer-i Nebi derslerini seçen öğrencilerimiz, bu kazanımlarını okul dönemleri içerisinde de devam ettiriyorlar." ifadesini kullandı.

LGS’de Bütün Soruları Doğru Cevaplayarak Türkiye Birincisi Oldu LGS’de Bütün Soruları Doğru Cevaplayarak Türkiye Birincisi Oldu

"100 bin civarında öğrencimizin ve gencimizin camilere gelmesini arzu ediyoruz"

2022 yılında 57 bin öğrencinin kaydını aldıklarını ve bu sene 100 bin civarında arzu ettiklerini söyleyen Demir, "Geçen yıl Diyarbakır için söyleyecek olursak 31 bin 500 erkek ve 25 bin 500 civarında da kız öğrencimiz yani takriben 57 bin civarında öğrencilerimiz bu kurslara kayıt yaptırdı.

Kurslarımıza kayıt yaptıran öğrencilerimiz, aşağı yukarı geçen yıl bu düzeydeydi. Allah nasip ederse bu yıl Diyarbakır İl Müftülüğü ve ilçe müftülüklerimiz olarak bir seferberlik başlatıp inşallah bu sayıyı 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz. 100 bin civarında öğrencimizin ve gencimizin camilere gelmesini arzu ediyoruz." ifadesini kullandı.

Kaynak: İlke Haber Ajansı (İLKHA)