Losev

Düşünce Akademisi tarafından Bitlis'teki cafelere kitap köşesi yapıldı

Videoyu Aç Düşünce Akademisi tarafından Bitlis'teki cafelere kitap köşesi yapıldı
A
a

Bitlis Beşminare Düşünce Akademisi Derneği tarafından Bitlis’te ki Cafelere kitap köşesi yapıldı.

Konu ile ilgili Düşünce Akademisi Başkanı Serdar Durer yaptığı açıklamada şunları ifade etti; Okuma alışkanlığı, okuma eyleminin sürekli ve düzenli olarak sürdürülmesidir. Okuma alışkanlığı, bireyin yaşamının her döneminde okuma eylemini kalıcı ve düzenli olarak devam etmesini bekler. Ülkemizde acıdır ki okuma kültürünün gelişmiş ülke ortalamalarının oldukça altında olduğu bilinen bir gerçektir. Ülkemizin genel yapısında gözlemlenen bu olumsuz tabloyu Bitlis özeline indirgediğimiz vakitte sonucun pek değişmediğini görüyoruz.

Durer sözlerine devamla; Düşünce Akademisi Derneği olarak 2015 yılından itibaren okuma alışkanlığı üzerine birçok farkındalık çalışmaları yaptık. Birçok mahallemizde ve köylerimizde çocuklarımıza yaz tatili kitapları dağıttık. Tarihimizi yazanlar, Demiryolu Çocukları, Kurtuluşa Koşanlar gibi yaklaşık elli bin (50.000) adet kitabı çocuklarımıza dağıtıp, çeşitli okuma etkinlikleri yaptık. Dağıtmış olduğumuz kitapları okuma etkinliği yaptıktan hemen sonra yâda birkaç gün sonra aynı çocuklarla bir araya gelip, okudukları kitabı analiz etme gibi etkinlikler yaptık. Sadece kitap okuma etkinliği değil, çeşitli sosyal ve sportif etkinliklerde yaptık.

İlimizdeki yaklaşık yirmi (20) mekâna kitap köşeleri yaptırıp, yüzlerce çeşitli kitabı yaptırmış olduğumuz bu mini kütüphanelere yani kitap köşelerine bıraktık. Yine mahallelerde yaşlılarla bir araya gelip, anılarını dinledik. Okudukları kitapları özetlemelerini istedik. Gençlerle, yaşlıları dinleme etkinlikleri yaptık. Daha sayabileceğim onlarca etkinlik yaptık.

Son beş yıldır ilimizde yapmış olduğumuz çalışmaları müteakip, okuma becerisinde gelişme olduğunu, yada yeterli okuma alışkanlığının elde edilmesini sağladığımızı söyleyemem. Fakat ciddi bir farkındalık yarattığımızı, bu konuda iyi bir emek verdiğimizi ve emeğimizin boşa gitmeyeceğine inandığımızı söyleyebilirim. Böyle çalışmalarda hemen istediğiniz neticeyi alamazsınız. Süreç içerisinde Bitlis’te okuma alışkanlığının istediğimiz noktaya geleceğine inanıyoruz. Şeklinde konuştu.  

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.