Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı 700 bini geçti

Videoyu Aç Dünyada koronavirüs bulaşan kişi sayısı 700 bini geçti
A
a

Dünya genelinde, yeni tip korona virüsü vaka sayısı 700 bini aştı. Suriye ve Bolivya'da ilk ölümler görülürken, Fransa'da eski bakanlardan Patrick Deveciyan, virüs nedeniyle 75 yaşında vefat etti.

Covid-19 görülen ülke ve bölgelerdeki yeni vakalara ilişkin verilerin derlendiği “Worldometer” internet sitesindeki bilgiye göre, dünya genelinde toplam vaka sayısı 702 bin 348’e ulaştı.

Virüsün en fazla görüldüğü ülke, 131 bin 403 vakayla ABD olurken, onu 97 bin 689 vakayla İtalya takip ediyor.

Salgının ortaya çıktığı Çin’de ise 81 bin 439 vaka kayda geçti. 78 bin 799 vakanın görüldüğü İspanya, 60 bin 659 vakanın görüldüğü Almanya, 38 bin 309 vakanın görüldüğü İran, 37 bin 575 vakanın görüldüğü Fransa, 19 bin 552 vakanın görüldüğü İngiltere, 14 bin 829 vakanın görüldüğü İsviçre, 10 bin 866 vakanın görüldüğü Hollanda, 10 bin 836 vakanın görüldüğü Belçika, vaka sayıları 10 bini aşan ülkeler oldu.

Salgın nedeniyle dünya genelinde 33 bin 178 kişi öldü.

SURİYE VE BOLİVYA’DA İLK ÖLÜMLER

İtalya’da Covid-19’dan ölenlerin sayısı son 24 saatte 756 artarak 10 bin 779’a yükseldi.

Beşar Esad yönetimi, Suriye’de Covid-19 nedeniyle ilk ölümün yaşandığını duyurdu. Suriye Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Acil servise kaldırılan bir kadın hayatını kaybetti. Yapılan tetkikler sonucu kadında Covid-19 tespit edildi ve virüs nedeniyle ilk ölüm gerçekleşti” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, ülkede vaka sayısının 9’a yükseldiği de kaydedildi.

Güney Amerika ülkesi Bolivya da virüs salgınında ilk ölümün gerçekleştiği açıklandı. Devlet Başkanlığı Bakanı Yerko Nunez ve Sağlık Bakanı Anibal Cruz, düzenledikleri basın toplantısında, ülkenin Santa Cruz eyaletinde 78 yaşında bir kadının Covid-19 nedeniyle öldüğünü duyurdu.

Sağlık Bakanı Cruz da virüsün hastaya, yurt dışından gelen bir yakınından bulaştığını söyledi.

Nüfusu 11 milyonu aşan Bolivya’da şu ana kadar 81 kişide Kovid-19 görüldü.

FRANSIZ ESKİ BAKAN DEVECİYAN ÖLDÜ

Bu arada Fransa’da eski Cumhurbaşkanları Jacques Chirac ve Nicolas Sarkozy dönemlerinde bakanlık yapan Patrick Deveciyan, virüs nedeniyle öldü.

Bir dönem başkanlığını yaptığı Hauts-de-Seine bölgesinden yapılan açıklamada, 75 yaşındaki Deveciyan’ın tedavi gördüğü hastanede vefat ettiği belirtildi.

Elysee Sarayı’ndan konuya ilişkin yapılan açıklamada da “Fransa, kültürünü, devasa hukuk bilgisini ve özgürlüğe olan tutkusunu ülkesi ve milletinin hizmetine sunan bir siyasetçiyi kaybetti.” ifadesi kullanıldı.

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.