Bitlis'te Mayıs Ayının Asayiş Raporu Açıklandı Bitlis'te Mayıs Ayının Asayiş Raporu Açıklandı

Dünyanın ikinci büyük krater gölü olma özelliğini taşıyan Nemrut Krater Gölü, doğal güzelliğiyle yerli ve yabancı turistlerin ilgisini çekmeye devam ediyor.

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar (EDEN) projesi kapsamında 'Mükemmeliyet ödülü' alan Nemrut Krater Gölü, buhar bacası, küçük ve büyük gölleriyle ziyaretçilerine her mevsim farklı güzellikler sunuyor. Tatvan ilçesine 20 kilometre uzaklıkta bulunan, 1.250 metre rakımlı göl, son yıllarda bölgede yaşayan ayılarıyla da sık sık gündeme geliyor.

Nemrut Krater Gölü’nde Turizm Sezonu (1)

"Avrupa’dan, Asya’dan insanlar gelip burayı görüp ziyaret ediyor"

Diyarbakır’ın Silvan ilçesinden arkadaşlarının tavsiyesi üzerine Bitlis ve Nemrut Krater Gölü’ne gelen Ahmet Karaaslan, bölgenin tarihi ve doğasına hayran kaldığını belirterek, “Ben Bitlis’i merak ettiğim için buraya geldim. İlk geldiğimde tarihi eserleri gezdim. Daha sonra Nemrut Krater Dağını merak ettim. Arkadaşlarım bana tavsiye ettiler. Gidip görmemi istediler. Geldim, gördüm. Türkiye’deki insanlar bilmese de; Avrupa’dan, Asya’dan insanlar gelip burayı görüp ziyaret ediyor. Ne yazık ki bizim insanlarımız araştırmıyor, gezmeyi sevmiyor ve dolayısıyla buraları bilmiyor. Bu manzarayı görünce çok mutlu oldum. İyi ki gelmişim. Herkese tavsiye ederim. Bence Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki illerimizin güzel tarihi mekanlarını herkesin gezip, bilmesi gerekiyor” dedi.

Nemrut Krater Gölü’nde Turizm Sezonu (2)

"Nemrut düşündüğümden de harika bir yer"

Tur olarak bölgedeki tarihi ve doğal mekanları gezmek için Antalya’nın Alanya ilçesinden gelen Nimet Saçlı ise bölgeye ilk defa geldiğini belirterek, “Ben Alanya’da yaşıyorum. Kendim de turizmciyim. Doğasına, yeşilliğine, göllerine, kraterlerine bayıldım. Buraya gelmemek büyük bir kayıp. Dostlarım bir an önce tur alıp bu bölgeye gelmeliler” ifadelerine yer verdi.
Ergün Erdoğan isimli vatandaş da, “Nemrut düşündüğümden de harika bir yer. Bu krater gölünün bu kadar geniş bir alan yayılması çok etkileyici. Burası bir ova gibi. Etraf yemyeşil ve resmen ormanı var. Müthiş bir rengi var. Her şey çok güzel” şeklinde konuştu.Nemrut Krater Gölü’nde Turizm Sezonu (4)

Kaynak: İHA