Van'da DEM Partili Gevaş Belediyesi, işçi çıkarmalarına devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Van Büyükşehir Belediyesi ve İpekyolu Belediyesi'nden sonra Gevaş Belediyesi de 36 işçinin işine son verdi. HAK-İŞ Van Şubesi tarafından başlatılan eylemler 67 günü geride bırakırken, işten çıkarılan işçilerin sayısı artmaya devam ediyor. Gevaş Belediyesi'nin işten çıkardığı işçiler arasında 4-5 yıldır hizmet verenlerin bulunduğu belirtiliyor. Bu süreçte Edremit Belediyesi ve Tuşba Belediyesi gibi diğer belediyelerde de benzer işten çıkarmalar yaşanmıştı.

Boğulma Tehlikesi Geçiren Çocuk Ambulans Helikopterle Van'a Sevk Edildi Boğulma Tehlikesi Geçiren Çocuk Ambulans Helikopterle Van'a Sevk Edildi

Haber Kapak Şablon 2024 07 08T133859.088

"Geçtiğimiz iki gün içinde Gevaş Belediyesi de işçi kıyımına başladı"

Konuya ilişkin konuşan HAK-İŞ Van Şube Başkanı Fatih Akdeniz, eylemlerinin 67’inci gününde olduklarını belirtti. İşinden olan işçilerin yeniden ekmeğine dönmesi için mücadele verdiklerini ifade eden Akdeniz, “Yine Van’ın Gevaş ilçesindeki belediyede 36 arkadaşımızı işten çıkardılar. İşten çıkarılan bu arkadaşlarımızın her biri 4-5 yıldır çalışanlardı. Bunlar 3-5 aylık çalışanlar da değildi. Geçtiğimiz iki gün içinde Gevaş Belediyesi de işçi kıyımına başladı. İşçi çıkışları daha DEM Parti tarafından sürdürülüyor. Müzakere çağrılarımıza herhangi bir olumlu yanıt gelmedi. Eylemelerimizin sonlandırılacağını umuyorlar, ama böyle bir ümide kapılmasınlar. Bu insanlar da bir an önce ekmeklerine geri dönsünler. İşçi kıyımları yavaş yavaş diğer arkadaşlarımızın başlarına da gelecektir. Bunlar 7-10 yıllık işçilere yavaş yavaş sirayet ediyor” dedi.

Haber Kapak Şablon 2024 07 08T133851.039

Kaynak: İHA