Cumhurbaşkanı Reisi'nin Bulunduğu Helikopterden Sinyal Alındı! Cumhurbaşkanı Reisi'nin Bulunduğu Helikopterden Sinyal Alındı!
İstanbul Barosu eski Başkanı Avukat Turgut Kazan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK), Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yeniden cumhurbaşkanı olabileceği yönündeki kararını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) taşıdı.

YSK'ye itiraz dilekçesi sunan Kazan, başvurunun reddedilmesi ve adaylığın onanması üzerine AİHM'e başvurdu.

MA'nın haberine göre; Kazan, dilekçesinde şöyle dedi: 'Anayasada yer alan dönem sınırlaması kuralı, YSK dahil bütün organ, makam, merci ve kişileri bağlar. Türkiye 2017 değişikliği ile sistemi değiştirmiştir, tek adam rejimine geçilmiştir gibi yorumlarla 2018 seçimini yeni sistemin ilk seçimi, 2023 seçimini de ikinci seçimi saymak asla kabul edilemez'

Sosyal medya hesabından da açıklama yapan Kazan, YSK'nin 2017 referandumunda 2,5 milyon mühürsüz oyu geçerli saydığını hatırlattı ve şunları söyledi: 'Oysa, 298 sayılı yasanın 77 ve 101. maddeleri çok açıktı. Sandık mührü bulunmayan pusulalar geçerli olamazdı. Ama AK Parti temsilcisinin uyduruk bir dilekçesi esas alındı. Ve tek adam rejimine geçiş sağlandı'

Kazan, YSK'nin son kararı ile bir kişinin en fazla iki kez cumhurbaşkanı seçilebileceğini öngören Anayasanın 101/2. maddesini yok saydığını belirtti.