Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası'nda düzenlenen Enerjitik Malzemeler Üretim Tesisi Açılış Etkinliği ve Ürün Lansmanı'nda konuşma yaptı.

'Memurlarımıza ve esnaflarımıza vereceğimiz müjdeler var' diyen Erdoğan, 'Emeklilerimize 2018 yılında başlattığımız bayram ikramiyesi ödemesinin tutarını 1000 liradan 1100 liraya yükseltme kararı almıştık. Onunla ilgili düzenleme Meclis'te varılan uzlaşmayla gerçekleştiriliyor. Memur maaşlarını 10 Mayıs itibariyle hesaplara yatırıyoruz' ifadelerini kullandı.

'ESNAFA GELİR VE KİRA DESTEĞİNİN SÜRESİNE 1 AY DAHA UZATIYORUZ'
Korona virüsü (Covid-19) salgınından etkilenen esnafa kira desteğinin uzatıldığını belirten Erdoğan, 'Salgının faaliyetlerini olumsuz etkilediği esnaflarımıza yaptığımız aylık 1000 lira gelir desteğiyle 750 lira ve 500 lira arasındaki kira desteğinin süresine 1 ay daha uzatıyoruz. TESKOMB ve Halkbank aracılığıyla esnafa kullandırdığımız kredilerin taksit ödemelerini 1 Temmuz 2021 tarihine kadar erteliyoruz. Ayrıca TESKOMB kefaletiyle kredi kullanan esnaflarımızdan taksit ödemesi yapamayan 240 bin kişinin 1 milyar lira tutarındaki borcu daha sonra tahsil edilmek üzere TESKOMB tarafından bankaya ödenmiştir' dedi.

17 Mayıs'ta sona erecek işten çıkarma yasağının haziran sonuna kadar devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'İş sözleşmelerinin fesih yasağı 30 Haziran'a kadar uzatılmıştır. Kısa çalışma ödeneğinin süresinin nisan başında haziran sonuna kadar uzatıldığını da bir süre önce açıklamıştık' diye konuştu.

'5 MİLYAR LİRA BÜTÇELİ YENİ DESTEK PROGRAMI BAŞLATIYORUZ'
İmalat sanayisine yönelik yeni bir destek programı başlatıldığını söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti:

'KOSGEB vasıtasıyla toplamda 5 milyar lira bütçeli yeni destek programını başlatıyoruz. Bu destek öncelikle salgın sebebiyle gelir kaybına uğramış veya nakit akışı bozulmuş ama istihdamını koruyan, imalat sektörlerinde faaliyet gösteren mikro ve küçük ölçekli işletmelere yöneliktir. Teknoloji alanında faaliyet gösteren filiz şirketler de bu desteğe başvurabilecektir. Mikro işletmeler 30 bin liraya kadar, küçük işletmeler 75 bin liraya kadar olmak üzere 3 yıl geri ödemesiz ve tamamı faizsiz şekilde bu destekten faydalanacaklardır.'

​1000 liralık nakit yardımların 1100 liraya yükseltildiğini aktaran Erdoğan, 'İhtiyaç sahibi ailelere hane başı verilen 1000 liralık nakdi yardımı 1100 liraya çıkartarak yeniden başlatıyoruz. Bunun için 2 milyar 540 milyon liralık bir kaynak tahsis ettik. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına da ihtiyaç sahibi ailelere destek olmak için 183 milyon lira ilave kaynak gönderdik' dedi.