Cumhurbaşkanı Erdoğan: 31 İlde 4 Günlük Yasak Uygulanacak

Videoyu Aç Cumhurbaşkanı Erdoğan: 31 İlde 4 Günlük Yasak Uygulanacak
A
a

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bakanlar kurulu toplantısının ardından açıklama yaptı.

Toplantıda korona virüsü (Covid-19) salgının ele alındığını aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ayrıca Suriye, Libya ve Ege’deki gelişmeler başta olmak üzere önemli güvenlik konularımızla ilgili değerlendirmelerde bulunduk” dedi.

‘SURİYE REJİMİ BÖYLE DEVAM EDERSE BEDELİNİ ÖDER’

Suriye hükümetine tepki gösteren Erdoğan, “Türkiye, Rusya ile vardığı 5 Mart mutabakatına bağlılığını korumakla birlikte rejimin saldırganlığına da geçit vermeyecektir. Ateşkesi ve mutabakatın diğer şartlarını ihlal eden rejim, böyle devam etmesi halinde çok ağır kayıplarla bunun bedelini ödeyecektir. Aynı şekilde İdlib’teki ateşkes iklimini bozmak için provakatif eylemler düzenleyen karanlık örgütlere de müsamaha göstermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.

‘239 YERLEŞİM YERİNDE KARANTİNA ALTINDA TUTULUYOR’

239 yerleşim yerinde karantina uygulandığını söyleyen Erdoğan, “Salgının hızını engellemek için halen 239 mahalle, köy veya belde düzeyinde yerleşim yeri de karantina altında tutulmaktadır. Koronavirüs salgınının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık. Test sayımızı günde 40 bin düzeyine çıkardık. Test vaka oranımız azalıyor. İyileşen hasta sayımız artıyor. Buna karşılık yoğun bakım ve solunum cihazına bağlı olan hasta sayımız ile vefat eden hasta sayımız aynı düzeyde devam ediyor” diye konuştu.

‘SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ AYRINTILARINI BAKANLIK PAYLAŞACAK’

31 ilde hafta sonları sokacağa çıkma yasağı uygulamasının devam edeceğini hatırlatan Erdoğan, “23-24-25-26 Nisan tarihleri arasında ise günlük hayata etkisini en az düzeyde tutacak şekilde yine 31 ilimizde sokağa çıkma sınırlandırması yapmayı planlıyoruz. 22 Nisan akşamı yine 00.00’dan itibaren, 23 Nisan biliyorsunuz zaten tatil, 24-25 ve 26 Nisan 00.00’a kadar bu devam edecek. Bununla ilgili ayrıntılar İçişleri Bakanlığımız tarafından paylaşılacaktır” dedi.

‘3 YILDA 1 MİLYON YAZILIMCI YETİŞTİRMEYİ HEDEFLİYORUZ’

“Amacımız önlemleri en titiz şeklinde uygulayarak salgının seyrini Ramazan Bayramı’na imkan verecek seviyeye indirmiş olmaktır” diyen Erdoğan, yurt dışındaki 25 bin Türk vatandaşının Ramazan ayından önce ülkele getirilmesinin planlandığını söyledi.

3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmek amacıyla bir proje başlatıldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Özellikle gençlerimize bir çağrıda bulunmak istiyorum. Dünyada yıldızı her geçen gün parlayan yazılım sektörü sizi bekliyor. Hedefimiz 3 yılda 1 milyon yazılımcı yetiştirmektir. Hazine ve Maliye Bakanlığımızın hazırladığı proje gerçekleştirilecektir. Programı tamamlayanlar, güvenliğinden veri analistliğine, siber güvenlikten yazılım geliştirmeye kadar 15 farklı alanda uzman olarak istihdam edilme imkanı kazanacaktır. Gençliğimiz korona günlerini geleceğine ışık tutacak fırsatına çevirebilecektir” şeklinde konuştu.

Salgın nedeniyle başlatılan yardım kampanyasına da değinen Erdoğan, “Başlattığımız Biz Bize Yeteriz Türkiyem kampanyasında toplanan para tutarı da 1 milyar 800 milyon liraya yaklaştı. Hayırseverlerimizi, bir kez daha sürmekte olan kampanyamıza katılmaya davet ediyorum. Gelin bu rakamı 2 milyar liranın üzerine çıkararak tarihi bir dayanışma örneği gösterelim” şeklinde konuştu.

‘CHP’Lİ BELEDİYELERİN TEŞEBBÜSLERİNİ GEÇMİŞTE FETÖ VE PKK DA DENEDİ’

CHP’li belediyelerin salgın ilgili çalışmalarının amacının “şov yapmak” olduğunu savunan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Maalesef CHP’nin başını çektiği bir kesim yine bozgunculuk peşinde koşuyor. CHP’li ne yapıyor? Cumhurbaşkanlığını, Sağlık Bakanlığını, İçişleri Bakanlığını, diğer bakanlıkları, valiliği, kaymakamlığı hiçe sayarak kendi başlarına yardım toplamaya, ekmek dağıtmaya, hastane kurmaya benzeri işler yapmaya kalkışıyorlar. Asli işlerini yürütemeyen CHP’li belediyelerin ısrarlar ve salgınla mücadele kurallarını hiçe sayarak giriştikleri bu tür faaliyetlerin amacı halka hizmet vermek değil şov yapmaktır. Özellikle İstanbul, Adana ve Mersin belediyelerinin hafta sonu uygulanan sokağa çıkma yasağı sırasındaki sergiledikleri tavrın başka hiçbir izahı yoktur. Elbette kurallara uygun şekilde faaliyet yürüten CHP’li belediyeler de var. Mesela Mersin’de CHP’li büyükşehir belediyesi salgın kurallarını hiçe sayarak şov yaparken aynı partinin Yenişehir ve Mezitli belediyeleri valilikle işbirliği halinde faaliyet yürütmüştür. Bu tür teşebbüsler geçmişte FETÖ ve PKK gibi örgütler tarafından da denenmiştir. Buradaki amacın milletimizin takdirle takip ettiği sağlık, gıda, güvenlik, ekonomik destek, sosyal yardım hizmetlerini itibarsız hale getirmek olduğu açıktır.”

 

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.