Cumhurbaşkanı Reisi'nin Bulunduğu Helikopterden Sinyal Alındı! Cumhurbaşkanı Reisi'nin Bulunduğu Helikopterden Sinyal Alındı!
Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Sözcüsü Margaret Harris, yeni tip corona virüs (Covid-19) için 8-9 aşı adayının Faz 3 klinik denemelerinin devam ettiğini belirterek, 'Bu büyük ölçekli deneme aşamasının sonuçlarının yıl sonunda gelmeye başlamasını bekliyoruz. Mevcut zaman çizelgesi göz önüne alındığında, dozların 2021'in ortasında ülkelere ulaşmaya başlamasını bekliyoruz' dedi.

2021 SONUNA KADAR 2 MİLYAR DOZ AŞI DAĞITILMASI BEKLENİYOR

DSÖ eş güdümünde yürütülen Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) vasıtasıyla 2021 sonuna kadar 2 milyar doz aşı dağıtılması hedefleniyor. Programın amacı, tüm ülkelere eşit ve aynı zamanda Covid-19 aşılarının ulaştırılması için fakir ülkelerin desteklenmesi. COVAX'a şimdiye kadar 168 ülke katıldı, 25 ülkeyle de görüşmeler devam ediyor.

Ancak aşı çalışmalarında ileri seviyede olan ABD, Rusya ve Çin'in bu kritik programa katılmaması, üretilecek olası bir Covid-19 aşısının diğer ülkelerle paylaşılmaması endişesine yol açıyor.

38 AŞI İNSAN ÜZERİNDE DENENİYOR

DSÖ Sözcüsü ve aynı zamanda epidemiyoloji uzmanı Dr. Harris, Covid-19 aşı çalışmalarına ilişkin bilgi verdi.

Halen yaklaşık 200 aşı adayı üzerinde çalışmaların devam ettiğini aktaran Harris, 38 aşı adayının insanlar üzerinde denemelerinin sürdüğünü vurguladı. Bunların 8-9'nun ise Faz 3 klinik deneme aşamasında olduğunu belirten Harris, bazı aşı adaylarının Faz 3 denemelerinin temmuzda başladığı bilgisini paylaştı. Halen Faz 1 ve 2 denemeleri devam eden birçok aşı adayının da Faz 3 çalışmalarına 2 ay içinde başlayacağını bildiren Harris, aşı adaylarının hangi ülkelerde geliştirildiğine dair ise detay vermedi.

'GELİŞTİRME ÇALIŞMALARI OLAĞANÜSTÜ'

30 bin ila 60 bin gönüllünün katıldığı Faz 3 klinik denemelerinden elde edilecek sonuçların yıl sonunda ortaya çıkacağına dikkati çeken Harris, sürece ilişkin şunları kaydetti:

'Bu büyük ölçekli deneme aşamasının sonuçlarının, yıl sonunda gelmeye başlamasını bekliyoruz. Veriler, mevcut olduktan sonra düzenleyici makamların aşının 'güvenlik ve etkinliğini' değerlendirmesi gerekecek. Ardından da onaylanan aşılar için üretim başlayacak. Mevcut zaman çizelgesi göz önüne alındığında, dozların 2021'in ortasında (ikinci veya üçüncü çeyrekte) ülkelere ulaşmaya başlamasını bekliyoruz.'

'Aşı geliştirme çalışmalarının hızı olağanüstü.' diyen Harris, Çin, 12 Ocak'ta Covid-19'un genetik sekansını paylaşmasından 8-10 hafta sonra bazı aşı çalışmalarında Faz 1'e geçildiğini belirtti.

ÇİN İDDİALARINI DOĞRULAMADI

Harris, 'Çin'in dünya çapında kullanım için ürettiği Covid-19 aşılarının değerlendirilmesi konusunda DSÖ ile görüştüğü' iddialarını ise doğrulamadı.

DSÖ Sözcüsü, DSÖ'nün aşı çalışmalarının hızlandırılması ve üretim kapasitesinin sağlanmasının yanı sıra destekleyici politikalar ve dağıtım kanalları geliştirmek için çok sayıda ülkeyle çalışmalar yürüttüğünü aktardı.

Harris, henüz hiçbir Covid-19 aşı adayının DSÖ acil kullanım listesine alınmadığını belirtti.