Aktaş, gazetecilere yaptığı açıklamada, 2002 yılında yapılan asılsız ihbar üzerine yanında bulunan personeliyle birlikte gözaltına alındığını ve 7 gün Van Cezaevi'nde kaldığını anımsattı.

Saray Cumhuriyet Başsavcılığınca akaryakıt kaçakçılığı nedeniyle hakkında açılan davanın asılsız olduğunun anlaşılması üzerine serbest bırakıldığını hatırlatan Aktaş, şöyle konuştu:

'10.05.2002 tarihinde ek takipsizlik kararıyla suçsuzluğum mahkeme tarafından ispat edilmiştir. Bu davada 04.07.2002 tarihinde 2002/133 saylı kararla Yargıtay tarafından beraat edildim. Belediye başkanlığım döneminde bu tür davalarla çok karşılaştım. Fakat tüm davalarım sonucunda aklandığımı, hakkımda anti propaganda yakışıksız söylem ve yazıların basına yansıması etik değildir. İçine sindiremeyeler Hizan Cumhuriyet Savcılığından sabıka kaydımı sorup öğrenebilir. 1984 yılından bugüne kadar siyasetle uğraştığımdan dolayı çok şikayet edildim ve yargılandım. Ancak halen siyasete devam ederek mücadelemi sürdürmekteyim. Özellikle belediyemizin böyle bir davayla (akaryakıt kaçakçılığı) uzaktan yakından bir alakası yoktur. Eğer sabıkalı veya suçlu olsaydım, belediye başkan adayı olamazdım.'