Canberk Ziyaretli Başarı Hikayesi O Bir Bitlis'li

Videoyu Aç Canberk Ziyaretli Başarı Hikayesi O Bir Bitlis'li
A
a

Canberk Ziyaretli Başarı Bitlis'li olup kendi başarı hikayesi kaleme almış ve Bitlis Haber13 ekibiyle paylaşmıştır. Kendisi bu başarı hikayesinin diğer Bitlis'li olan tüm gençlere örnek olmasını ve yol göstermesini umut ediyoruz.

İşte kendi başarısını bizimle paylaşan Canberk Ziyaretli;

Bitlis'in eski ailelerinden olan Ziyaretli ailesinin torunlarındanım. Bundan 30 küsur sene önce dedem Cemal Ziyaretli, Bitlis'ten İstanbul'a göçme kararı almış. Bu karar ondan sonraki bütün nesili etkileyecek, dünyayı değiştirmeye, insanlara daha iyi bir yer sunmak için çalışacak nesiller yetiştirmeye kadar gidecek bir hikayenin başlangıcıydı.

Ben Canberk Ziyaretli, 2000 yılında Istanbul Bağcılar'da doğdum. Cemal Ziyaretli'nin torunu, Cengiz Ziyaretli'nin oğluyum. Bitlisli bir ailenin çocuğu olarak hiçbir zaman kendimi memleketime yabancı görmedim. Her sene en az bir kere ziyarette bulunup taşını toprağını ailecek gezeriz. Benim başarı hikayem Bitlis'teki gençlere örnek olsun, motivasyon olsun istiyorum. İsteyip de başaramayacakları hiç birşey olmadığını onlar da anlasın istiyorum.

İlk ve orta okulu İstanbul, Bağcılar'da okudum. Çocukluk hayali işte, doktor olmak istiyordum. Liseye geçtiğimde fikrim değişti. Grafik tasarımcı olmak istiyordum artık. Hem de dünyanın en iyisi! Şartlarımı düşündüğümde bu pek de mümkün değildi, ama dedim ya hayal işte. Baktığında Bitlis, Tatvanlıyım. Bağcılar'da yaşıyorum ve dünyaya seslenmek için bildiğim tek dil Türkçeydi. İnanılmaz derecede yetersizdim. Ailemin maddi durumu hiç ama hiç uygun değildi beni dünyanın tepesine çıkartmak için. Keza abim ve ablam aynı anda üniversiteyi okuyorlardı. Onlar Üniversitedeyken liseye geçtim ve hayallerime koşma kararı aldım. Hem de şimşek hızında! Çünkü hayal edersem yapabileceğime inandım her zaman ve her zaman. Liseye başladığımda arkadaşlarım sigara, uyuşturucu, alkol gibi zararlı şeyler tüketip dışarıda sürekli zaman öldürürlerken ben hayallerime odaklanıp onların üzerine gitmeye, Bağcılar'ın leş ortamından kendimi olabildiğince uzak tutmaya çalıştım. Başarılı da oldum.

Önce dil öğrenmem gerekliydi. Elimin altında olan internet benim için yeterliydi. Günde 9-10 saat oyun oynamak yerine ingilizce dersleri, filmler, diziler, youtube videoları izledim. İngilizce öğrenirken mesleğimde gelişebilmek için ingilizce grafik tasarım kursları izledim. Ne sigaraya başladım ne alkol tükettim. Sadece ve sadece hayallerimin peşinden koştum lise hayatımdaki inişli çıkışlı 4 yıl boyunca. Yeri geldi elim kırıldı ameliyat oldum yeri geldi bıçakla kovalandım ama hiç bir şey beni yıldırmadı. Her sene memleketime gidip oradaki akrabalarıma hayallerimden bahsettim. 4 yılın sonunda ana dili gibi İngilizce konuşabiliyor ve yıllardır bu işi yapan birisiymişim gibi tasarım yapabiliyordum.

Hayallerimde 25-30 yaş arasında büyük bir şirkette çalışmak vardı. Ama hayatın insanın karşısına neler çıkartacağı belli olmuyor. Biraz girişken olduktan sonra yapamayacağınız hiç bir şey yoktur. Kendime çok güveniyordum çünkü diğer arkadaşlarım gibi zamanımı zararlı şeylere ayırmamıştım. Ben büyük adam olup Dünyayı daha iyi bir yer yapacaktım. Bütün şirketlere içerisinde hiç bir deneyimim olmayan CV'mi yolladım. Tabii ki de kimse 17 yaşında deneyimsiz Tasarımcı olduğunu iddia eden bir çocuğu işe almadı. Ama inanmıştım. Aylar süren arayışımın ardından sonunda Armağan Oyuncak ile kontakt kurabilip ilk stajıma başladım. Ama gözüm hala yüksekteydi. Ben dünyanın en tepesinde olmak istiyordum. 18 yaşıma kadar orada çalışıp üniversite sınavıma çalışmak için oradan ayrıldım. İstanbul Bilgi Üniversitesi Grafik Tasarım bölümünü nokta atışı kazanarak okumaya başladım ama yetmezdi. Ben ileride büyük yerlere gelmek istiyordum. 

Aralık 2018. hayatımdaki en önemli tarih çünkü o tarihte Walt Disney'e başvurdum. "Neden alınayım?" dedim sonra kendi kendime cevapladım "Çünkü hayalin bu!" Hayalin aileni, soy adını ve en önemlisi adını büyük yerlere getirmek. Ocak 2019'da İşe başlamam istendi. İşte oldu. dünyanın en büyük şirketinde işe başladım. Hayatımdaki dönüm noktasına, 2010'dan beri harıl harıl çalıştığım, uğruna onlarca arkadaş feda ettiğim yerdeyim. Şimdi dönüp baktığımda iyi ki diyorum. İyi ki onca berbat insanı hayatımdan silmişim. Eğer o gün sigara içseydim, o gün alkol içseydim o çukurdan hiç bir zaman çıkamayacaktım ve dünyanın en büyük eğlence şirketinde çalışamayacaktım. Ayrıca oraya girmiş EN GENÇ TÜRK olmayacaktım. Şu anda Türkiye'nin her yerindeki çocukların, kadınların, erkeklerin Disney lisanslı ürünlerini tasarlayan ekibin bir parçasıyım. Bu gururu bugün bütün memleketimle paylaşıyorum.

Şimdiki hedefim insanların karşısına geçip onları motive edecek, ilham verecek hikayeler paylaşabileceğim konferanslara katılmak ve genç insanların benim gibi hayallerine nasıl ulaşabileceklerini anlatmak.

 Nereye gelirsem geleyim her zaman insanlara ilham olabilmek için uğraşacağım. Nerede olursanız olun hayallerinizin peşinden koşun ve hiç bir zaman sizin için kötü sonuçlar doğuracağını düşündüğünüz insanlarla dost olmayın. 2010'da başladığım hayaller 2019'da gerçek oldu. Hayal kurmak iyidir.

-Canberk Ziyaretli

 
Kaynak : Bitlis Haber13 / Haber Merkezi

Bunlar da İlginizi Çekebilir
arşiv HABER ARŞİVİ
BİTLİS HABER13 YORUM KURALLARI
Haber İhbarı
Bitlis Nöbetçi Eczaneleri
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat


Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Siteadi harici linklerin sorumluluğunu almaz.