Bitlis Filistin Dayanışma platformu öncülüğünde yürüyüş ve basın açıklaması yapıldı. Hacı Mehmet Şirin Cami önünde toplanan yüzlerce Filistin aşığı vatandaş önde atlı süvariler eşliğinde ellerinde ‘kahrolsun israil’, ‘Özgür Filistin’ pankartları ile Bitlis Mevlana Parkına kadar işgal çetesi israil’e lanet sloganları atarak yürüdü. Burada toplanan kalabalık basın açıklaması yaptı. Kuran-ı Kerim tilaveti ile başlayan açıklamanın selamlama konuşmasını İTTEHADUL ULEMA Genel Başkan yardımcısı Molla Mehmet Beşir Şimşek Yaptı.

Filistin Direnişine Destek Verdi (2)

Türkiye’nin her yerinden atlı birlikleri, silahlı birlikleri ve İHA’ları Gazze’ye gönderileceği zaman işgal çetesi israil’in o zaman duracağını aktaran Şimşek, geç kalınırsa yardım edecek insan, dua edecek yaralı, ve işte o zaman Gazze ve Filistin kalmayacağını söyledi.

Bitlis ve Türkiye Geneli Bayram Namazı Saatleri Bitlis ve Türkiye Geneli Bayram Namazı Saatleri

"8 ayıyı aşkındır kardeşlerimiz hunharca katlediliyor"

Şimşek, "Elbette ki yürüyüşlerimiz çok önemli. Elbette ki konferanslarımız, konuştuklarımız çok önemlidir. Lakin bir hakikat vardır ki çözüm bundan başka değildir. Nedir çözüm biliyor musunuz? Sonuç getirici çözüm. Bakın 8 ayıyı aşkındır kardeşlerimiz hunharca katlediliyor. Yapılan bütün toplantılar, uluslararası bütün anlaşmalar, sözleşmeler, hiçbirisinin siyonistlerin nezdinde zerre kadar bir kıymeti olmadı, zerre kadar savaşlarında, katliamlarında bir duraklama olmadı." dedi.

Filistin Direnişine Destek Verdi (3)

Grup adına basın açıklamasını okuyan Behzat Durak, ‘Gazze’yi desteklememek, cihattan kaçmaktır’.  siyonistlerin Kudüs, Aksa ve Filistin’e yönelik saldırıları Müslümanların savunma cihadı yapmasını gerektirmek olduğunu ifade eden

Durak, "Gazze’yi desteklememek, cihattan kaçmaktır. siyonistlerin Kudüs, Aksa ve Filistin’e yönelik saldırıları Müslümanların savunma cihadı yapmasını gerektirmektedir. Müslüman halkın elinden geldiğince seferber olması, elindeki tüm imkânlarla düşmana saldırması veya düşmanın ve destekçilerinin elçiliklerine giderek protesto etmesi farzdır. Bu cihetle bu gün ve şu saatte buradayız. Sekiz ayı aşkın bir süredir Gazze’de soykırımda bulunan siyonist israil rejimi dün gece yeni bir caniliğe imza atmış ve başarısızlıklarını, verdiği kayıpları, esir edilen askerlerini unutturmak, dünya gündeminden uzak tutmak için Refah’ta onlarca Filistinliyi bombalarla yakarak şehit etmiştir." dedi.

Filistin Direnişine Destek Verdi (4)

"Gazze cayır cayır yanarken, israil rejiminin üzerine kâbus olamayan İslam ülkelerinin idarecileridir"

"İslam ülkelerinin liderlerinin sessizliğinden aldığı cesaretle siyonistler, insanlıktan uzak bir halde terör saldırılarını sürdürürken, gerçekleşen bu son saldırı sözün bittiği yer olmuştur." diyen Durak, "Uluslararası Adalet Divanı’nın saldırıları durdurma kararı aldığı Gazze Şeridi'ndeki Refah kentinde yerinden edilen Filistinlilerin çadırlarını bombalayan siyonistlerin anlayacağı tek dilin güç olduğu da net bir şekilde bir kez daha ortaya çıkmıştır. Eğer durdurulamazlarsa daha büyük katliamlarla Gazze halkını açlığa mahkûm etmeye hazırlanmaktadır. Sekiz ayı aşkın bir süredir siyonistlere direnen Gazze halkının da Filistin direnişine destek olmak için meydanları dolduran vicdan sahiplerinin de tek isteği siyonistlere karşı anladığı dilden yanıt verilmesidir. Bu bağlamda İslam ülkelerinin liderlerine büyük bir sorumluluk düşmektedir. Vakit, Erbakan Hocamızın dediği gibi israil’e karşı güç gösterme vaktidir. Zira israil rejiminin kınamalardan, sözlü tepkilerden anlamadığı ve şiddetin harekete geçmeden sadece dua ile durdurulamadığı ortadadır. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi İslam ülkelerinin aciz liderleridir. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi israil rejimine karşı vahdet ruhunu kuşanıp İslam Barış Gücü’nü oluşturmayanlardır. Bugün içerisinde bulunduğumuz zillet halinin en büyük müsebbibi Gazze cayır cayır yanarken, israil rejiminin üzerine kâbus olamayan İslam ülkelerinin idarecileridir." ifadesini kullandı.

Filistin Direnişine Destek Verdi (7)

İslam ülkelerinin liderlerine de çağrıda bulunan Durak, şunları kaydetti:

"Ey İslam ülkelerinin liderleri; Allah’tan korkun, İslam’ın izzetine sarılın, dinimizin emirlerini kuşanın. Sizin acziyetiniz yüzünden Gazze yanıyor ve sizin etkisizliğiniz yüzünden Gazzeli kardeşlerimiz soykırıma uğruyor.Filistinli kardeşlerimiz bugün insanlık dramının en acısını yaşıyor ve sadece kendi toprakları için değil tüm İslam coğrafyası için bedel ödüyor. Öyle ki; Filistin direnişi bugün sadece kendi topraklarını koruma yahut özgürleştirme maksadıyla mücahede vermiyor. Filistinli kardeşlerimiz aynı zamanda Bağdat’ın, Şam’ın, Doğu Türkistan’ın, Diyarbakır’ın ve İstanbul’un selameti için de mücahede ediyor. Bugün bizler çok iyi biliyoruz ki; karşımızda bulunan israil adlı terör organizasyonunun hedefi yalnızca Gazze, Kudüs yahut Batı Şeria ile sınırlı değil. Bugün israil Gazze’de başarılı olduğu takdirde Siyonistlerin yarınki hedefleri Hatay, Diyarbakır, Adıyaman ve daha birçok şehrimiz olacak. Bundan dolayıdır ki; HAMAS sadece Filistin için değil, Türkiye için de savaşmaktadır. Türkiye halkı HAMAS başta olmak üzere Filistin direniş hareketlerinin ne yanında ne de arkasındadır. Anadolu insanı bugün Filistin direnişinin ta kendisidir. İdarecilerimizden de aynı duruşu beklemekteyiz. Ticarette hülle yapan anlayıştan, suni gündemlerle Gazze gündemini örtmeye çalışan narkozlama anlayışından, mazlumları sokak köpekleri kadar gündemine almayan sahte hak savunucularından, Gazze'yi toprak meselesi ya da Arapların meselesi olarak gören hastalıklı anlayıştan, ve ikiyüzlü kadın ve çocuk hakları savunucularından beriyiz. Rabbim bizleri affetsin, bizleri gaflette olanlardan yazmasın."

Basın açıklaması Emrullah Uysal Hoca'nın yaptığı dua ile sona erdi.Filistin Direnişine Destek Verdi (1)Filistin Direnişine Destek Verdi (8)Filistin Direnişine Destek Verdi (10)Filistin Direnişine Destek Verdi (6)Filistin Direnişine Destek Verdi (9)

Muhabir: (Vedat Çelebi)