Bitlis'in Tatvan ilçesinde bulunan Nemrut Kalderası, doğal güzellikleri kadar son zamanlarda artan ayı saldırılarıyla da gündemde. Kalderayı ziyaret eden vatandaşlar, boz ayıları eliyle beslemek ve fotoğraf çekmek için tehlikeyi göze alarak yaklaşıyorlar. Ancak bu durum, ayı saldırılarına neden olabiliyor.

Haber Kapak Şablon 2024 07 05T104322.910

Saldırıdan Kıl Payı Kurtuldu

Son olarak, tanıtım amaçlı videolar çekmek için Nemrut Kalderası'nı ziyaret eden sosyal medya fenomeni Servet Doğan, sık sık sosyal medyada sevimli hallerini gördüğü ayılarla karşılaşınca, onları eliyle beslemek istedi. Doğan, araç içerisinden ayıya ekmek verdi, ancak ikinci ekmeği uzatmak istediğinde ayının saldırısına uğradı. Ayının saldırmak için manevra yaptığını gören Doğan, hızlı bir hareketle saldırıdan kıl payı kurtuldu.

Tatvan ilçesinde İsmet Cinoğlu vefat etmiştir Tatvan ilçesinde İsmet Cinoğlu vefat etmiştir

Haber Kapak Şablon 2024 07 05T104244.539

"Hiç beklemediğim bir anda saldırdı"

Yaşadığı olayı anlatan Doğan, kendisine ait sosyal medya hesabından Nemrut Kalderası ile ilgili tanıtım amaçlı videolar paylaşmak için arkadaşlarıyla birlikte 2 bin 250 rakım yükseklikteki kalderayı ziyaret ettiğini belirtti.  Doğan, “Tanıtım videoları paylaşmak üzere bir süredir Bitlis'te bulunuyorum. Bitlis'in önemli detinasyonlarından biri olan Nemrut Krateri ve Kalderası da ziyaret edip paylaşmak istediğimiz yerlerden biriydi. Bu ziyaret esnasında daha önce sıkça sosyal medyadan görme imkanı bulduğumuz ayılardan biriyle canlı olarak karşılaştık. Yanımızda ekmek vardı, araçla yanına yaklaşarak ekmek vermeye başladık. İlk ekmeği afiyetle yedi. Ancak ikinci ekmekten de birkaç parça yedikten sonra, son kalan parçayı da uzatmak istediğim anda hiç beklemediğim bir anda saldırdı. Saldıracağını hissettiğim anda ani bir refleksle camdan araç içerisine doğru çekildim. Çok şükür saldırıdan kıl payı kurtuldum, bir sorun olmadı. Ancak bir konuda da uyarıda bulunmak istiyorum. Her gün binlerce kişi kalderayı ziyaret edip, karşılaştığı bu ayıların yanına yaklaşarak beslemeye çalıştığını görüyoruz. Bu gerçekten çok tehlikeli bir durum. Kesinlikle ayılara çok yaklaşıldığında saldırgan hale gelebiliyorlar. Bu durumda istenmeyen olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bizler araç içerisinde olmamızdan dolayı belki saldırıyı ucuz atlattık ama başkaları bu kadar şanslı olmayabilir. Bu yüzden bu konuya dikkat edilmesini tavsiye ediyorum. Bu ayrıca bizim içinde bir tecrübe oldu. Yaşadığımız bu anlara ait görüntüleri gezginhocayollarda isimli sosyal medya hesabımızdan da paylaşarak ziyaretçilerin dikkatli olmalarını sağlayacağız. Tabi en önemlisi Nemrut Kalderası kesinlikle ziyaret etmeye değer bir yer” dedi.

Kaynak: İHA