Bitlis'te sıkıştığı ot biçme makinesinde ön ayakları kopan kedi ameliyat edildi Bitlis'te sıkıştığı ot biçme makinesinde ön ayakları kopan kedi ameliyat edildi

Ellerini kullanamayan Temizel, burnuyla akıllı telefonunun ekranına dokunarak yazdığı şiir ve hikayelerden oluşan "Kalemsiz Şair" adlı kitabını yayımladı.

Yenidoğan köyünde dünyaya gelen ve engeli nedeniyle çocukluğunda okula kaydı kabul edilmeyen Temizel, açıktan ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Başarılarını göstermek amacıyla kendi hayatından esinlenerek yazmaya başladığı şiir ve hikayelerini bir araya getirerek bir ay boyunca gece gündüz demeden çalıştı. Burnuyla klavyeye dokunarak yazdığı eserlerini 64 sayfalık "Kalemsiz Şair" adlı kitapta topladı.

Bitlis'te Ellerini Kullanamayan Engelli Genç Burnuyla Kitap Yazdı (3)

Kitabın kapağındaki tasarımı da kendisi yaparak, hayalini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşayan Temizel, "Kalemsiz Şair" adlı eserini uzun uğraşlar sonucu yayımlamış oldu.

"Bir engellinin neler yapabileceğini göstermek istedim"

Yıllar önce aldığı tuşlu telefonla harfleri ezberlediğini, okumayı da o dönemde televizyondaki programlardan öğrendiğini anlatan Temizel, şöyle konuştu:
"Kendimi kanıtlamak ve bir engellinin neler yapabileceğini göstermek istedim. Bu amaçla kitap yazmaya karar verdim. Kitapta hayatımdan esinlenerek hikaye ve şiirler yazdım. Herkesin okumasını istiyorum. Bu kitabı bir ayda yazdım, 4 yıl sonra da aldığım destekle yayımladım. Engelim dolayısıyla bu kitabı burnumla cep telefonundan yazdım. Çoğu gece uyumadım ve sabahlara kadar yazdım. Bir engellinin neler yapabileceğini göstermek istedim. Amacım buydu. Şimdi de bir roman yazmayı hedefliyorum."

Bitlis'te Ellerini Kullanamayan Engelli Genç Burnuyla Kitap Yazdı (1)

"Bu başarıyı görmeleri için herkesin bu kitabı okumasını istiyoruz"

Baba Mehmet Şakir Temizel, oğlunun kitabını burnuyla yazarak büyük bir emek harcadığını ve bunun için gurur duyduğunu ifade etti. Temizel, "Bir roman da yazacak. Ona güveniyoruz ve destekliyoruz. O her şeyi yapar. Çoğu insanın yapamayacağını yaptı. Çok emek vererek kitabı çıkardı. Bir ayda bu kitabı burnuyla yazdı. 4 yıl bekledikten sonra kitabını bastırdı. Bu başarıyı görmeleri için herkesin bu kitabı okumasını istiyoruz." dedi.

Köy sakinlerinden Mehmet Abit Alpyürük ise Temizel'i çok sevdiklerini ve onun başarısından dolayı gurur duyduklarını belirterek, "Cüneyt, çok akıllı ve yetenekli. Kendisini kanıtlamak için 'Kalemsiz Şair' adlı kitabını yazdı. Kendi çabalarıyla okuma yazmayı öğrendi ve Kur'an-ı Kerim'i okumayı başardı. Şimdi de kitap çıkardı. Cüneyt için destek bekliyoruz. Cüneyt, kalem tutamıyor. Burnuyla kitabı yazmayı başardı. Kalemsiz Şair'in anlamı da bu." şeklinde konuştu

Kaynak: AA