Bitlis'te, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı coşkuyla kutlandı. İlk olarak 100. Yıl Ortaokulu önünde bir araya gelen gençler ve protokol üyeleri, 250 metre uzunluğundaki Türk bayrağı ile birlikte yürüyüş gerçekleştirdi. Ardından, Atatürk heykeline çelenkler sunuldu.

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-12.jpg

İsmail Eren Spor Salonu'nda devam eden programda konuşan Bitlis Valisi Erol Karaömeroğlu, “19 Mayıs 1919 Samsun’a atılan ilk adım, karanlığı dağıtan aydınlığın, dehşeti kovan ahlakın, yenilgiyi reddeden aklın, ümitsizliği bitiren kalbin, teslimiyeti elinin tersiyle iten cesaretin hayranlıkla yad edilen simgesidir. Esarete karşı bağımsızlığın, teslimiyetçiliğe karşı dik duruşun, dehşete karşı umut ve uyanışın miladı, milletimizin geleceğine ilişkin yazdığı destansı bir mücadelenin başlangıcıdır” belirtti.

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-5.jpg

Bitlis Gençlik ve Spor İl Müdürü Bilal Elkatmış da yaptığı konuşmada, “Aziz milletimizin bağımsızlık inancı ve tüm asaletiyle Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün rehberliğinde tarih sahnesinde bir defa daha şaha kalkışının başlangıcı 19 Mayıs 1919’dur. Bütün umutların tükenmeye başladığı bir dönemde Mustafa Kemal Atatürk'ün, 'Türk milleti için bağımlı yaşamaktansa ölmek daha iyidir' diyerek Samsun'a çıkması, bağımsızlık ve özgürlük mücadelemizin de başlangıcı olmuştur. Bu tarih ile birlikte aziz milletimiz, esaret altında var olunamayacağını ve kutsal vatan topraklarımızın ilelebet işgal edilemeyeceğini tüm dünyaya haykırmıştır” ifade etti.

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-6.jpg

Program, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı takımların gösterileri ve halk oyunlarının sergilenmesiyle devam etti. Ayrıca, hafta boyunca düzenlenen sportif faaliyetlerde dereceye girenlerin ödülleri de törenle verildi.

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-11.jpg

Bitlis'te Çözüm Odaklı Çalışmalar Devam Ediliyor Bitlis'te Çözüm Odaklı Çalışmalar Devam Ediliyor

Törene Bitlis Emniyet Müdürü Ortaç Şekeroğlu, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Eyüp Subaşı, Belediye Başkan Vekili Necmi Menteş, siyasi parti il başkanları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kurum amirleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-10.jpg

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-9.jpg

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-8.jpg

bitliste-19-mayis-coskuyla-kutlandi-7.jpg

Editör: MEHTAP ÇELEBİ