Bayram Öncesi Bitlis Belediyesi'nden Sıkı Denetim Bayram Öncesi Bitlis Belediyesi'nden Sıkı Denetim

Bitlis merkeze bağlı Çeltikli köyünde asırlardır süregelen imece usulü çeltik ekimi bu yıl da başladı. Teknolojiden uzak, tamamen geleneksel yöntemlerle gerçekleştirilen bu ekim, köylüler için bir araya gelme ve kültürel miraslarını yaşatma fırsatı sunuyor.

Günün ilk ışıklarıyla tarlalara giren çiftçiler, küreklerle çeltik havuzları oluşturuyor. Çeltikli köyü sakinleri, ekimini yaptıkları çeltiğin doğal ve sağlıklı olduğunu, özellikle diyabet hastalarının bile tüketebileceği türde olduğunu belirtiyor. Köyde yetiştirilen ve bölgede pazarlanan pirincin bu özelliği, ona ayrı bir değer katıyor.

Imece Usulü Çeltik Ekimi (5)

Her yıl Mayıs ayı başlarında başlayan ekim işlemleri ay sonuna kadar devam ediyor. Köylüler her sabah toplanarak tarlaları düzenliyor ve ekim işlemini imece usulüyle tamamlıyor.

Köyde pirinç ekimini yapan Ferhat Kın, bu pirincin yüzyıllardan beri geleneksel yöntemlerle ekilip biçildiğini belirterek, bu işin oldukça zorlu olduğunu ve dedelerinden bize yadigâr kaldığını söyledi. Üretim, ekimden hasat dönemine kadar 4 aylık bir süreci kapsıyor.

Imece Usulü Çeltik Ekimi (1)

"Biz bu pirinci ekerken emek veriyoruz"

Kın, “Bu pirinç ekim işi süreci çok zor. Kalite ve lezzet bakımından en iyi pirincin bizde olduğunu düşünüyoruz. Şeker hastalığına iyi geliyor. Şeker hastası olan bir insan rahatlıkla tüketebilir. Biz bu pirinci ekerken emek veriyoruz. Alın teri ile olan bir şey. Pirincin ekimine gelecek olursak düz bir tarlayı traktörle ilk önce harmanlıyoruz. Traktör tarlanın içine giriyor ve toprağı hamur kıvamına getiriyor. Sonra biraz bekletip toprağın sertleşmesini bekliyoruz. Biz köyde pirinç ekim işini yardımlaşarak yapıyoruz. Köylülere haber veriyoruz, onlarda geliyorlar ve yardımlaşıyoruz. Daha sonra herkes geldikten sonra tarlayı ekmeye başlıyoruz. Daha sonra tohumcu tohumu suya atıyor, tohumlar suya atıldıktan sonra su ısındıkça pirinçler suyun içinde kalıyor. Yaklaşık 4 aylık bir sürecin sonunda hasat etmeye başlıyoruz. Hasat sonrası traktör 45 dakika boyunca hasat ettiğimiz pirinç sapları üzerinde işlem yapıyor. Bu da pirincin ayrışmasına neden oluyor.”

Imece Usulü Çeltik Ekimi (6)

"Biz burada yüzyıllardan beri pirinç ekimi yapmaktayız"

Köylülerden Maşallah Demir ise “Biz burada yüzyıllardan beri pirinç ekimi yapmaktayız. Bu pirinç ekimi tamamen makinesiz, el yapımı, insan gücüyle yapılan ve insan gücüyle beraber imece usulü yaptığımız bir ekim sistemidir. Burada pirinç ekimi yapmaktayız. Yaklaşık pirinç ekme süremiz 20 gün sürüyor. Daha sonra 4 ay bekliyoruz. Daha sonra hasat zamanı geliyor. Biçtikten sonra değirmene götürüyoruz. Buranın pirinci tamamen yerli üretim olduğu için katkı maddesi yoktur. Aynı zamanda hastalıklara karşı da özellikle şeker hastası olan insanlara da iyi geldiğini biliyoruz” şeklinde konuştu.Imece Usulü Çeltik Ekimi (2)

Kaynak: İHA